Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jsme ostudou Evropy? Světové organizace si posvítily na toxické Česko

Česká republika
Česká republika
Foto: Pixabay

Češi nedbají o svoje životní prostředí a zamořují tím jak svou zemi, tak i celou Evropu. Ukázaly to údaje několika světových organizací, které se shodují, že v Evropě patříme mezi ty nejtoxičtější země.

Ekologové pravidelně porovnávají desítky zemí celého světa a upozorňují na ty, které nedbají o své životní prostředí. Patří mezi ně i Česká republika, která se s několika dalšími řadí mezi ty nejhorší v Evropě.

Odborníci hodnotí země na základě pěti enviromentálních faktorů, kterými jsou spotřeba energie na jednoho obyvatele, emise oxidu uhličitého ze spalování paliv, úroveň znečištění ovzduší, úmrtí způsobené znečištěným vzduchem a produkce energie z obnovitelných zdrojů. 

V celosvětovém měřítku dopadly podle dostupných údajů nejhůře Saúdská Arábie, Kuvajt, Katar, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Turkmenistán, Libye, Kazachstán a nakonec Trinidad a Tobago.

Naopak nejméně znečišťují svět země, kde průmysl není tak rozvinutý a automobilová doprava není úplnou samozřejmostí. Jsou to například Keňa, Tanzanie, Etiopie, Mosambik, Kamerun, Zambie, Indonésie, Zimbabwe, Brazílie a Kongo.

Z údajů, které poskytují Mezinárodní energetická agentura (IEA) a Světová zdravotnická organizace (WHO) vyplývá, že i v rámci Evropy lze nalézt země, které o své prostředí přílišně nedbají. Nejhůře je na tom Lucembursko, Bulharsko a Bosna a Hercegovina. V těsném závěsu se nachází Česká republika, Slovensko, Rusko a Bělorusko.

Na druhé straně žebříčku se nachází Španělsko, Portugalsko Francie a Švédsko. Poměrně malé znečištění produkuje také Velká Británie a Itálie. Německo, Norsko, Finsko a některé další země se nachází zhruba uprostřed pomyslného žebříčku.

Podle odborníků není radno míru znečištění podceňovat. Projeví se totiž v klimatických změnách, které by mohly mít katastrofální následky pro naši planetu. Ostatně ty už se postupně projevují, poslední roky byly totiž nejteplejší za posledních 115 let.

Témata:  odpady toxický odpad Česká republika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.