Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podivné války? Generálové si spletli země. Vojáci podnikli invazi, které si nikdo nevšiml

historie
historie
Foto: Pixabay

Válka je většinou tragickou událostí, do které odchází muži od rodin a mnozí se nevrátí. Ne však v případě Lichtenštejnska. To do svého posledního vojenského konfliktu poslalo hrozivou jednotku čítající 80 vojáků. Domů jich přišlo 81.

Lichtenštejnsko důsledně dodržuje politiku neutrality a je jednou z mála zemí světa, které si neudržují žádnou stálou armádu. Ne vždy tomu tak bylo. V 19. století tam jednotka přiměřená velikosti maličké země existovala a postarala se o jednu z nejzábavnějších historek z oboru vojenství. A není to jediná kuriozita, kterou zemička přitáhla. Tak například v roce 2007 do ní omylem podniklo invazi Švýcarsko.

Ve středověku a v průběhu renesance se na území dnešního Lichtenštejnska bojovalo velmi často. Hrad v srdci malého státu dvakrát zničily nájezdy Turků - nejprve v roce 1529 a pak ještě jednou v roce 1683. Národ z Lichtenštejnska si vydobyl samostatnost v roce 1806 a od té doby si spokojeně žije na území mezi Švýcarskem a Rakouskem.

V napoleonských válkách si země zažila okupaci postupně od Francie, Ruska, opět Francie a nakonec Německa. Až od roku 1813 je Lichtenštejnsko definitivně svobodné. Svého posledního vojenského konfliktu se zúčastnilo v roce 1868 a byl to právě ten, který nesmazatelně vstoupil do dějin.

V tomto roce se odehrávala tzv. prusko-rakouská válka. Lichtenštejnsko nechtělo za válčícími mocnostmi zůstat pozadu a do konfliktu vyslalo 80 vojáků. Válku všichni přežili a v nějaké fázi konfliktu narazili na italského vojáka. Ten se s nimi velmi spřátelil a rozhodl se, že se raději vrátí s nimi, než do rodné Itálie.

Brzy po skončení války byla lichtenštejnská armáda definitivně rozpuštěna. Prohra německé koalice uvolnila zemi z povinnosti udržovat armádu a parlament toho bleskově využil. Vládce sice protestoval, že to zanechá naprosto nechráněné území, ale nakonec mu to nebylo nic platné.

V roce 2007 se pak Lichtenštejnsko zapletlo do další vojenské kuriozity a stalo se cílem Švýcarské invaze. Až na to, že to byl naprostý omyl. Trénující jednotka 170 švýcarských vojáků se ztratila a do země náhodou zabloudila.

Invaze skončila, když si velitel chybu uvědomil a otočil malou armádu zpět domů. Švýcaři později Lichtenštejnsko o incidentu informovali a velmi oficiálně se omlouvali. Obyvatelé malé země si z toho nic nedělali. Prý vojáky ani nikdo neviděl. Mluvčí vlády celou událost uzavřel vtípkem, že dokud k nim Švýcarsko nevtrhne s bojovými vrtulníky, tak to vůbec nevadí.

Témata:  historie válka armáda násilí

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.