Nová geologická studie přinesla nečekané objevy! Nejtvrdší přírodní nerost, známý jako diamant, totiž podle jejích závěrů nepochází ze Země, nýbrž z vesmíru, odkud se k nám dostal prostřednictvím exploze v zemské atmosféře, v roce 2008. Jako takový je součástí horniny pocházející z neznámé planety. Informovala o tom BBC.
Zmiňovaná planeta, velikostí podobná Merkuru nebo Marsu, existovala před miliardami let, než se v důsledku srážky rozpadla na několik kousků, z nichž některé doputovaly i na Zemi.
Tým vědců došel k tomuto závěru během mikroskopické analýzy několika diamantových ložisek v Núbijské poušti. Výsledky svého výzkumu pak nechal otisknout v odborném časopisu Nature Communications.
Při průzkumu složení diamantů objevili vědci zvláštní materiál vytvářející tlak až ve výši 20 gigapascalů. Takových vlastností by se dalo dosáhnout pouze prostřednictvím vzniku v planetě mnohem větších rozměrů, než je Země.
Farhang Nabiei z École polytechnique fédérale ve švýcarském Lausanne spolu se svými kolegy výsledky nové diamantové studie uvítali se slovy, že se konečně našel první přesvědčivý důkaz o existenci protoplanety, která náhle zmizela.
Nové poznatky o diamantech by také mohly potvrdit spekulace, že planety naší slunečné soustavy jsou samy pouhými úlomky desítek protoplanet, které se rozpadly v důsledku srážek.
Meteority vzniklé za výše uvedené situace pak spadají do kategorie vesmírných hornin nazývaných ureility, které tvoří méně, než 1 % všech objektů, které projdou naší atmosférou. Vědci naznačují, že veškeré ureility mohou pocházet ze stejné protoplanety.
Související
26. září 2022 3:47
25. června 2020 14:51
2. října 2018 13:53
3. září 2018 13:42
24. července 2018 15:18
16. května 2018 15:17