Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Může zemětřesení ohrozit letící letadlo? Pilot popsal své otřesné zkušenosti

Letadla, ilustrační foto
Letadla, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Odpověď zní ano i ne. Letadlo samozřejmě otřesy zemského povrchu nepocítí. Na let a především jeho bezpečnost to může mít vliv obrovský.

Na takový jeden let zavzpomínal pro news.com.au pilot USAF, linkový pilot a letecký inženýr Ron Wagner. „Letěli jsme tenkrát s jedním senátorem z Arkansasu, když se to stalo. Byli jsme v 900 metrech, byla noc a hustá oblačnost. Nic jsem neviděl. Okénka v kokpitu byla, jako by je někdo přetřel černou barvou.“

Wagner dírou v oblacích viděl osvětlenou přistávací plochu a již se chystal letiště požádat o navádění na přistání, když se znovu ocitl ve tmě. „Vysílačkou jsem ohlásil, že jsem ztratil vizuální kontakt, přerušil přistání a žádám o nové navedení. Ale z vysílačky se nikdo neozval!“

Na navigačních přístrojích se objevila červená kontrolka. Znamenalo to, že letadlo ztratilo signál s pozemními naváděcími systémy. Vysílačka mlčela. Červená se objevila i na transpondéru, zařízení, které hlásí na zem polohu letadla. Znamenalo to, že letoun není zaměřen radarem. Letiště se stále neozvalo a Wagner začínal být nervózní.

Teprve o chvíli se z letiště ozvali na nouzové frekvenci. „Měl tam obrovské zemětřesení a vypadl jim proud,“ vzpomíná dnes Wagner, „Po pár minutách se jim podařilo obnovit dodávky a my jsme mohli přistát.“ Takže ano, letadlo skutečně může ohrozit zemětřesení, i když otřesy samozřejmě nepocítí.

Témata:  letadlo Bombardier Challenger 600 zemětřesení USA letectví a letadla

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy