Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vzestup velmoci: Jak se Rusové probíjeli až na Aljašku?

Oslavy osvobození na Rudém náměstí v Moskvě (9.5.2016)
Oslavy osvobození na Rudém náměstí v Moskvě (9.5.2016)
Foto: YouTube

Když se člověk podívá na globus nebo jinou mapu světa, jedna věc mu neunikne. Obrovské rozměry Ruska poněkud vyčnívají, což není žádné překvapení, ale kdo si položil otázku, jak tento stát ke svým gigantickým rozměrům přišel? V časech Sovětského státu ruský stát zabíral dokonce jednu šestinu celé zemské pevniny. Vyvrcholily tak dlouhodobé imperiální snahy Ruska obsadit co největší území.

Takřka každý velký státní útvar měl v historii tendence, co nejvíce rozšířit své území. Konec konců se o to pokoušely i státy menší. Nám bude asi blízky příklad středověké Koruny české. Tento státní útvar na našem území také znatelně rozšiřoval své území,  především tedy zásluhou dynastie Lucemburků. Největší imperiální řádění však nastalo v důsledku zámořských objevů, které vedly k vzniku koloniálních mocností.

Asi není potřeba mluvit o tom, že ve svých časech bylo britské koloniálních impérium největším státním útvarem v historii lidstva, ale obrovská území takto ovládaly i ostatní evropské mocnosti. Ale vraťme se k Rusku. Zásadní rozdíl totiž spočíval v tom, že zatímco zámořské kolonie se postupně emancipovaly a dnes tvoří více či méně nezávislé státy, tento proces na územích obsazených Rusy nikdy nenastal, pomineme-li rozpad Sovětského svazu.

Jeden Ivan za druhým od Kyjeva po Ural

Pohled do ruských dějin z dnešní perspektivy je plný paradoxů. Prvním centrem ruské státnosti byl ukrajinský Kyjev a do dnešního centra v Moskvě se hlavní město stěhovalo až později a pak ještě jednou za bolševiků, jelikož Petr I. Veliký přestěhoval hlavní město do Petrohradu. Počátky ruské rozpínavosti není příliš těžké identifikovat. Musíme však na konec 15. století, kdy vládl Ivan Veliký z rodu Rurikovců. Dalším paradoxem je, že Rurikovci byl původně rodem Varjagů, čili vikinských nájezdníku ze Skandinávie. Ovšem v jeho časech se tehdejší Moskevské knížectví muselo vypořádat se zcela jinou hrozbou.

Dlouhá léta totiž byla ruská knížectví v područí mongolské Zlaté hordy. Nicméně tatarský stát se postupně dostal do krize a Ivan Veliký zavelel do útoku, sjednotil ruská knížectví, porazil mongolské nájezdníky a začal rozšiřovat svá území. V úspěšně expanzi navázal Ivan Hrozný, který už praktikoval útočnou dobyvatelskou politiků vůči Mongolům a obsadil Kazaňský a Astrachaňský chanát.

Vzhůru na Východ

Chuť rozšiřovat území se Rusovi upřít očividně nedala. Přestože Ruští carové vedli celou řadu více či méně úspěšných válek se západními sousedy, tak možnosti rozšiřovat svá území na úkor přeci jenom vyspělejšího Západu byly značně omezené. Na druhou světovou stranu to však bylo zajímavější. Přestože se na první pohled nekonečná sibiřská tajga zdá jako zcela nezajímavé území, na prahu novověku nabízela jednu ekonomicky zajímavou komoditu, a to kožešiny a právě ovládnutí obchodu s kožešinami nasměrovalo ruskou expanzi tímto směrem.

Na skok na Aljašku

Ruské ambice rozprostřely tuto zem dokonce až na třetí kontinent, když Rusové začali kolonizovat Aljašku. Jejich největším zájmem na Aljašce byly opět kožešiny, které jim opatřovali domorodí Indiáni. Jejich služby si však nově příchozí vynucovali často i násilím, navíc jak bylo obvyklé, zavlekli mezi domorodce celou řadu chorob, což mělo za následek celou řadu smrtících epidemií. Z aljašských kožešin se však car neradoval dlouho. Po prohrané krymské válce v polovině 19. století obsadilo anglické a francouzské námořnictvo přístav Petropavlosk. Rusům nezbývalo než si přiznat, že nemají prostředky na obranu vlastního, natož koloniálního území a tak raději Aljašku prodali do USA, o nalezištích ropy však tenkrát neměli ani zdání.

Témata:  Rusko historie Sovětský svaz Aljaška

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.