Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nedostatek spánku, práce, výčitky i málo světla. Co vše vás může zlomit?

Dívky v depresi, ilustrační fotografie
Dívky v depresi, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Špatné návyky, jako je zkracování doby spánku, přílišná konzumace alkoholu nebo výčitky mohou podlomit naše duševní zdraví a vést ke krizi, depresím a stavům úzkosti. Naštěstí se ale některým těmto nástrahám nebo špatným návykům můžeme vyhnout. Upozornil na to italský deník Corriere della Sera.

Škodit může nedostatek fyzické námahy. Fyzická aktivita má klíčovou roli při udržování dobrého psychického stavu a přispívá ke zmírňování příznaků deprese a úzkosti. Pravidelné cvičení má pozitivní vliv na aktivní chemické látky v mozku a na hormony, které regulují náladu, a může obnovit sebedůvěru. Na začátku zkuste chodit denně 15 až 20 minut. Studie prokázaly, že i malá dávka fyzické aktivity je spojena se zlepšením nálady.

Zdrojem psychického neklidu může být i nepořádek v domácnosti. Bylo prokázáno, že nepořádek je spojen s depresí, úzkostí a nabíráním na váze. Jestliže jste nějakou věc v uplynulých 12 měsících nepotřebovali, dejte ji pryč. Místo toho, abyste vynakládali peníze na hromadění věcí, zajděte si na dobrou večeři nebo jeďte na dovolenou. Výzkumy ukázaly, že pěkné zážitky přinášejí více radosti než vlastnictví předmětů.

Kdo prožil bezesnou noc, zná nepříjemné pocity, které se ho následující den zmocňují. Jestliže se nedostatek spánku stane chronickým, narůstá nebezpečí vzniku depresí a úzkosti. Omezte proto několik hodin před spánkem konzumaci kofeinu a alkoholu. Důležité je také vypnout televizi, počítač, tablet a mobil, protože modré světlo, které z nich vychází, snižuje vylučování melatoninu a může narušit biologický rytmus.

Nebezpečné je také začít srovnávat vlastní příjem a majetek s tím, co mají ostatní. "Je to jeden z důvodů, proč Američané nejsou tak šťastní jako lidé z jiných zemí," uvádí psycholog z Montefiore Medical Center v New Yorku Dawn Buse. Soustřeďte se raději na to, že budete vděčni za to, co máte. Studie ukázaly, že jednoduchá cvičení - jako je psaní "deníku vděčnosti" nebo dopisu drahé osobě - vedou k uspokojení, optimismu a štěstí.

Naučte se také zvládat neustále se vracející negativní myšlenky. Pomáhá hluboké dýchání a meditace. Také vztek a frustrace, normální reakce na těžkosti života, se mohou obrátit proti nám. Různé studie prokázaly, že potlačovaný vztek je spojen se vznikem depresí. Negativní emoce je důležité ventilovat, ale vhodným způsobem. Jestliže dokážete sdělit svůj vztek asertivně a klidně, budete se cítit lépe.

Jestliže příliš pracujeme, jsme více stresovaní, a zvyšujeme si tak riziko vzniku psychických problémů. Studie provedená na úřednících v Británii ukázala, že když někdo pracuje více než 11 hodin denně, zvyšuje se u něj více než dvojnásobně riziko deprese. Myslete na své priority a věnujte vyhrazený čas rodině, přátelům a koníčkům.

Škodlivé je i to, když je člověk zavřený doma nebo v kanceláři. Připravuje nás to o klíčové prvky ovlivňující duševní zdraví, jako je vitamin D, který tělo produkuje, když je vystaveno slunečnímu záření. Bylo prokázáno, že vitamin D chrání proti depresi. Dobře ale na naše podvědomí působí příroda obecně. Nedávná studie ukázala, že ten, kdo se prochází v parku je klidnější a méně frustrovaný než člověk, který si vyjde do chaotických městských ulic.

Témata:  lidé deprese zdraví

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy