Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Novodobý mor lidstva? Jedním z největších zabijáků nejsou nemoci ani nehody

Lidé
Lidé
Foto: Pixabay

Ve historii lidstva pomáhala nucená izolace zboží a osob při příjezdu do přístavu, karanténa, omezit šíření moru v Evropě. Dnes je všechno jinak. Globalizace způsobila, že tato opatření jsou neúčinná. Jemné prachové částice překonávají hory a oceány a vyvolávají každoročně předčasnou smrt milionů lidí i v oblastech, které jsou velmi vzdálené zdrojům znečištění. Uvádí to studie zveřejněná v časopise Nature.

Na studii se podílelo 14 výzkumných ústavů ze Spojených států, Číny a Evropy. Vědci zkoumali častost výskytu kardiovaskulárních chorob, infarktů, plicních nádorů a dalších chronických onemocnění dýchacích orgánů ve 228 zemích a srovnávali to s koncentrací a modely šíření polétavého prachu (PM2.5).

Autoři studie odhadují, že z 3,45 milionu předčasných úmrtí ve světě způsobených v roce 2007 polétavým prachem, bylo 12 procent vyvoláno emisemi produkovanými v jiné části světa a 22 procent souviselo s produkcí zboží a služeb spotřebovávaných na jiném místě. Tento jev je zvláště viditelný v oblastech v blízkosti velkých center produkce.

V čele seznamu znečišťovatelů je Čína, jejíž emise vyvolaly více než dvojnásobek úmrtí způsobených emisemi v kterékoli jiné zemi. Asijský hospodářský obr je na prvním místě v počtu obětí produkce spotřebního zboží určeného pro západní trhy: v roce 2007 to bylo více než 108.000 předčasných úmrtí.

Vědci zdůrazňují, že snížení výrobních nákladů je pro konečného spotřebitele dvojsečné: na jedné straně se sníží počet obětí znečištění, na straně druhé se ale výroba přesouvá do rozvojových zemí, kde jsou zákony týkající se životního prostředí méně přísné.

"Naše studie ukazuje, že přenos jemného prachu na velké vzdálenosti má výrazné dopady na zdraví v celých regionech," vysvětluje profesor Východoanglické univerzity Dabo Guan. "Mezinárodní obchod globalizuje úmrtnost spojenou a atmosférickým znečištěním, kdy se zboží vyrábí a spotřebovává v různých regionech," citoval jej italský deník La Repubblica.

Témata:  lidé

Aktuálně se děje

17. dubna 2024 17:27

Zeman se omluvil Šarapatkovi za dehonestující výrok

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy