Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Naděje pro vážně nemocné? Vědci testují novou metodu, mohla by rakovinu léčit v řádu týdnů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: ptc.cz

Chemoterapie je jednou z hlavních metod léčby rakoviny. Jedná se o náročnou léčbu, kterou pro pacienty dále komplikuje fakt, že musí dlouho čekat, než se zjistí, zda léčba vůbec zabírá. To by se ale podle vědců mohlo změnit. Informoval o tom deník The Telegraph.

Při léčbě chemoterapií je nutné, aby pacient podstoupil léčbu několikrát, než jsou vědci vůbec na skenech schopni zachytit, zda se nádor zmenšuje.

Výzkumníci z bostonské nemocnice Brigham and Women's Hospital ale vyvinuli způsob, kterým by mohli zjistit umírání rakovinných buněk jen několik hodin po podání léků.

K tomu využili nanočástic, které provedou chemoterapii a v momentě, kdy rakovinné buňky zemřou, zasvítí zeleně. Lékaři tak jsou schopni detekovat, že léčba zabírá.

Tato technika by v budoucnu mohla zaručit, že se pacientům dostane včas správné léčby. Lékaři by takto včas zjistili, že podaná látka nezabírá, a mohli by přejít na jiný způsob léčby.

Zatím vědci tento postup testují pouze laboratorně, ale podle serveru se nyní budou snažit zjistit, zda by poznatky z tohoto výzkumu mohly být aplikovány na lidské pacienty.

Témata:  lidé lékaři rakovina

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 14:39

V Česku se potvrdily stovky nových případů černého kašle

V Česku během uplynulého týdne přibylo dalších 1494 nových případů černého kašle, uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ) v pondělí. Celkem se od začátku letošního roku potvrdilo téměř 7900 případů onemocnění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy