Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Máte doma kočku? Dejte si na ni dobrý pozor, může to být hodně zlé, varují vědci

Kočky
Kočky
Foto: Pixabay

Kočky jsou malá chlupatá a roztomilá stvoření, která se promění v šelmu jen pokud spatří možnou potravu, která je menší než ony. Patrně je to ale právě velikost, která brání domácí kočce, aby vás zabila.

Odborníci mají jasno. Dříve nebo později by k tomu jinak zřejmě došlo. Naznačují to výzkumy vědců, kteří se zabývali chováním koček domácích i divokých. Jsou prý dominantní, neurotické a impulzivní. Nijak zvlášť se neliší třeba od lva.

Lidé kočky milují (anebo nenávidí) pro jejich sebevědomou a nezávislou povahu, přítulnost nebo hebký kožíšek. Vidí v nich své domácí mazlíčky. Pohled koček na lidi je ale podle nových poznatků vědců poněkud odlišný - a podstatně temnější.

Studii, která zkoumala chování koček, uspořádala edinburgská univerzita společně se Zoo Bronx. Vědci se zaměřili na srovnání domácích koček s jejími divočejšími příbuznými. Do této skupiny patřil například sněžný leopard, skotská divoká kočka a africký lev.

Navzdory tomu, že domácí kočky s námi žijí tisíce let, mají pořád stejné nebo alespoň výrazně podobné chování jako jejich divocí příbuzní. Podle vědců sdílejí především stejné znaky agrese a neurotického chování. Projevuje se u nich také dominance a impulzivita.

Vědci k tomuto srovnání použili celkem 100 koček - ze dvou přírodních rezervací ve Skotsku a ze zoologických zahrad a útulků ve Velké Británii a USA. K testování použili metodu známou jako "Big Five", která zjišťuje otevřenost ke zkušenostem, extrovertní/introvertní chování, přívětivost, svědomitost a neurotismus.

"Kočky jsou roztomilé, chlupaté a mazlivé. Ale musíme mít na paměti, že když chováme kočky jako domácí zvířata, bereme si domů malé predátory," tvrdí psycholog Max Wachtel. "Mnoha lidem to za to stojí. Kočky mohou být fantastičtí a sladcí společníci. Dokud se neobrátí proti vám," dodal pro britská média.

Pouze jejich velikost podle Maxe Wachtela brání tomu, aby i u vás doma plně rozvinuly vlastnosti dravce. "Je dobré rozumět osobnostním charakteristikám našich mazlíčků. Opravdu mají různé kočky různé osobnosti, ale jako u druhu u nich existuje mnoho společných prvků," vysvětlil Max Wachtel.

Témata:  kočky lidé zajímavosti

Související

Aktuálně se děje

3. února 2026 20:07

Je to ještě jídlo? Průmyslově zpracované potraviny mají blíže k cigaretám, jsou určeny k přejídání, varují vědci

Podle nejnovějších vědeckých poznatků vykazují vysoce průmyslově zpracované potraviny řadu shodných rysů s tabákovými výrobky. Experti z Harvardu, Michiganské univerzity a univerzity Duke ve své aktuální studii tvrdí, že tyto produkty mají blíže k cigaretám než k přirozeným potravinám. Výzkum publikovaný v časopise Milbank Quarterly naznačuje, že výrobci záměrně navrhují složení tak, aby vyvolávalo závislost a vedlo ke nekontrolovanému přejídání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy