reklama

Televize BBC uvedla, že Stalin nechal vytvořit zvláštní jednotku spadající pod NKVD. Ta měla jediný úkol - shromažďovat exkrementy světových lídrů. Ty následně postoupil dalšímu zkoumání.

Velmi mu záleželo například na exkrementech komunistické hlavy čínského státu Mao Ce-tunga. Televize s odkazem na bývalého příslušníka sovětské rozvědky Igora Atamanenka tvrdí, že v té době nebyly odposlouchávací zařízení na takové úrovni jako dnes a Stalin byl posedlý touhou vědět o svých potenciálních nepřátelích vše, proto se k tomuto kroku rozhodl.

Laboratoř měl řídit osobně jeden z vykonavatelů Stalinových čistek, Lavrentij Berija. Vědci v ní hledali například vysokou koncentraci aminokyseliny zvané tryptofan, jejíž přítomnost v lidské stolici podle nich ukazovala na to, že tento člověk je klidný a velmi vstřícný.

Naopak pokud byl v exkrementech jasný nedostatek vápníku, podle Sovětů to vypovídalo o tom, že dotyčná soba trpí labilitou a nespavostí. 

Zajímavý je i způsob, jak sovětská rozvědka exkrementy získávala. Využila návštěvy čínského vůdce Mao Ce-tunga v Moskvě v prosinci 1949. Vytvořila pro něj záchod, jehož odpad nemířil do kanalizace, ale do zvláštního kontejneru. Deset dní Maa krmili a napájeli až k prasknutí a výsledek poté odesílali na analýzu.

Právě výsledkům vyšetření stolice přikládal Stalin velkou váhu, v tomto případě například vyústila k tomu, že se Stalin rozhodl neuzavřít s ním dohodu. Mao totiž chtěl uzavřít dohodu s Ruskem, ale takovou, která obě země postaví na stejnou rovinu. Namísto toho byl zajatcem dobrého jídla. "Přišel jsem sem kvůli něčemu většímu, než abych se tu jen cpal a vyprazdňoval!" měl údajně křičet podle Adama Ulama.

List Komsomolska pravda uvedl, že Stalinův nástupce Nikita Chruščov projekt ukončil a laboratoř zrušil. Ruská kontrarozvědka FSB se k celé věci odmítá vyjadřovat a odmítá potvrdit existenci dané laboratoře. Rovněž ji ale nevyvrátila.

Loading...

1 komentář (Poslední 11.01. 17:43) Napište svůj názor

reklama