reklama

"Zakažme usnesením Státní dumy zakrýt během přehlídky mauzoleum a našim dnešním vedoucím představitelům státu (nařiďme), aby přehlídce společně s hosty přihlíželi z mauzolea. A na (budově obchodního domu) GUMu vyvěsit portrét vrchního velitele Josifa Vissarionoviče Stalina. Bude to poděkování našim otcům a dědům," citoval TASS návrh Charitonova.

Předseda dumy Vjačeslav Volodin zákonodárci slíbil, že jeho iniciativu projedná příslušný parlamentní výbor a poslanecké frakce. "K této otázce se vrátíme, posoudíme ji v radě Státní dumy," dodal.

Ruský prezident Vladimir Putin už pozval na oslavy jubilea řadu zahraničních státníků. Otázkou tedy je, zda by vojenská přehlídka pořádaná pod portrétem Stalina, jemuž je leckde přičítána i spoluodpovědnost za rozpoutání druhé světové války, byla pro západní představitele přijatelná. Pozvání již přijal například francouzský prezident Emmanuel Macron.

Jeho americký protějšek Donald Trump v listopadu uvedl, že svoji účast na oslavách zvažuje. Český prezident Miloš Zeman sice pozvání do Ruska nejdříve přijal, loni v prosinci však dal najevo, že kvůli sporu mezi Moskvou a Prahou o zařazení 21. srpna mezi české památné dny zvažuje, zda cestu nezruší. Prý se ale přiklání spíše k tomu, že tam pojede a Rusy vyzve, aby "obrátili list".

reklama