Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mladší Dryas. Tisíciletá zima málem vyhladila vše živé, nikdo neví proč

Ledovec, ilustrační fotografie
Ledovec, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Historie naší planety je plná záhad. Jednou z nich je i rapidní propad teplot, který trval neuvěřitelných tisíc let. Proč k němu došlo? To ve skutečnosti nikdo neví.

Většina velké fauny Severní Ameriky, včetně mastodontů či šavlozubých tygrů, vymřela před zhruba 13 000 lety. Toto masivní umírání přišlo s geologickou událostí, která je známá jako Mladší Dryas.

Událost spadá časově do konce poslední doby ledové, kdy začaly ustupovat ledovce a celkové oteplení. Oteplování se však z nějakého důvodu zastavilo a teplota rapidně spadla.

Chlad trval déle než 1000 let a zahubil mnoho druhů. Podle geologů to byla „geologicky okamžitá a nejextrémnější ukázka změny klimatu v historii.“

Příčina katastrofy byla dlouho záhadou, ale nedávno se objevila zajímavá teorie, kterou se zřejmě nikdy nepodaří prokázat. Při rozpouštění ledovců se uvnitř tvoří ohromná ledová jezera.

Podle teorie na jeden z gigantických ledovců spadl meteorit, rozlomil ho a vypustil 16 000 kilometrů krychlových ledové vody do oceánu, což snížilo teplotu celé planety. 

Témata:  vědci Země 1

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 10:46

Ruské běsnění na Ukrajině pokračuje. Čtyři mrtví po útoku na Kyjev

Rusové v noci na sobotu opět útočili na sousední Ukrajinu. Zasaženo bylo ukrajinské hlavní město Kyjev, kde místní úřady hlásí nejméně čtyři mrtvé osoby. Další lidé utrpěli zranění. O ruském útoku na metropoli informovala agentura Ukrinform

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy