Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak dlouho vám vydrží pivo? Experti odpověděli na ožehavou otázku

Pivo
Pivo
Foto: Pixabay

Co udělat, když se grilování nevydaří a zůstane vám pár lahví piva, které teď budete pít téměř do nekonečna? Podle zprávy tiskové agentury DPA může být odpověď překvapivá.

I když pivo obvykle má uvedené datum minimální trvanlivosti, což znamená, že pivovar zaručuje jeho pitelnost a chutnost do té doby, nemusíte ho okamžitě vyhodit, jakmile tato lhůta uplyne, sdělila odbornice na výživu Daniele Krehlová z poradenského centra pro spotřebitele v Bavorsku.

Podle ní datum minimální trvanlivosti pouze zajišťuje, že pivo bude stále chutnat jako čerstvě stáčené, s dostatečnou bublinkovou nasyceností, a neznamená, že prošlé pivo je škodlivé nebo nebezpečné.

Většina mikroorganismů nemá ráda obsah alkoholu v pivu ani jeho mírnou kyselost, což z něj často dělá bezpečný nápoj i po uplynutí data minimální trvanlivosti.

Přesto je důležité si ověřit, zda pivo stále chutná dobře, například zkontrolováním jeho vůně nebo barvy. Pokud je pivo nepříjemné na pach, je lepší ho nepít, radí Krehlová.

Naražený sud by měl být vypit co nejdříve, aby nedošlo k vyprchání karbonizace, což by mohlo pivo udělat zvětralým a nepříjemným na chuť.

Pokud se pivo přesto zvětrá, není nutné ho hned vyhodit; lze ho použít do kuchyně na vaření, nebo smíchat s limonádou nebo perlivou vodou pro osvěžující nápoj.

Aby si pivo zachovalo chuť co nejdéle, doporučuje Německý pivovarnický svaz uložit ho v chladném a tmavém sklepě. Ideální skladovací teplota je mezi čtyřmi až sedmi stupni Celsia.

Čím tmavší a silnější je pivo, tím delší je jeho trvanlivost. Starší a silnější piva mohou s časem získat zajímavou chuťovou paletu, podobnou portskému vín.

Témata:  pivo

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy