Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci naučili papoušky vzájemně si telefonovat. Výsledek pokusu předčil očekávání

Papoušci, ilustrační foto
Papoušci, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Vědci z Northeastern University ve spolupráci s kolegy z MIT a University of Glasgow zkoumali, co by se stalo, kdyby se skupina domestikovaných papoušků naučila telefeonovat přes tablety a chytré telefony. Zjistili, že ptákům se videokonferenční hovory líbí a činí je šťastnými.

Vědci na webu Northeastern University popisují, jak pokus probíhal. Nejprve ukázali skupině papoušků a jejich pečovatelům, jak používat tablety a chytré telefony a jak si navzájem zavolat přes aplikaci Messenger.

Poté tři měsíce pozorovali, jak ptáci tuto nově objevenou schopnost využívali. Sami se se ptali: Kdyby měli ptáci na výběr, volali by si? Jak se ukázalo, tak ano. "Začala se objevovat silná sociální dynamika," tvrdí vědci.

Nejen, že si ptáci sami vybírali, s kým budou telefonovat, ale sami hovory iniciovali a podle všeho dokonce chápali, že na druhém konci telefonu je další skutečný papoušek. Ošetřovatelé navíc v drtivé většině případů hlásili, že hovory mají pro jejich papoušky pozitivní přínos.

Někteří ošetřovatelé dokonce pozorovali, jak se jejich papoušci učí od svých přátel skrze webkameru nové dovednosti, jako hledání potravy či létání. Jiní ptáci společně usínali, zatímco další dokonce odletěli pro nějaký předmět, který pak na webkameře ukazovali svému kamarádovi.

Vědci podotýkají, že pozitivní efekt videohovorů na papoušky chované u pečovatelů je očividný, často jim totiž chybí komunikace s dalšími jedinci svého druhu. V takovém případě se pak nudí a jsou osamělí. Naopak při této formě interakce si dokonce vytvořili jakýsi sociální systém, kdy papoušci měli své oblíbence, kterým chtěli volat častěji.

Témata:  vědci pactvo

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 21:06

Německo zadrželo dva muže v případu špionáže a sabotáže spojené s Ruskem

Prokuratura oznámila, že vyšetřovatelé zatkli dva muže německo-ruského původu kvůli podezření ze špionáže pro Rusko a údajnému plánování útoků v Německu, včetně cílů americké armády. Jejich cílem údajně bylo oslabit vojenskou podporu poskytovanou Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy