Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svět se na hodinu ponořil do tmy. Připomínala se ekologická akce

Paříž, ilustrační foto
Paříž, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha – Celý svět se v sobotu ponořil do tmy v rámci Hodiny země. V Asii, Evropě a nakonec i na americkém kontinentě v sobotu vždy ve 20:30 místního času nořily postupně zhasly také významné světové památky.

Miliony osob ve 170 zemích se zúčastnily akce, jejímž cílem už podesáté bylo apelovat na politiky i veřejnost, aby věnovali větší pozornost ochraně životního prostředí a klimatu.

V Sydney, kde se iniciativa Světového fondu na ochranu přírody (WWF) zrodila, se do tmy ponořila světoznámá budova Opery, zářit přestala i Eiffelova věž v Paříži, stejně jako londýnské sídlo parlamentu, proslulý most Tower Bridge nebo Buckinghamský palác.

Iconic landmarks around the world turn out the lights for #EarthHour 2016 https://t.co/UXx9womF7h pic.twitter.com/duNDJnuJen

— Mashable (@mashable) 20. března 2016

 

V Římě pohasla slavná fontána di Trevi, díky solární energii se ale vzápětí rozzářila barvami planety Země. Z aténského pahorku Akropolis zmizela obvyklá silueta Parthenonu.

Pohasla jindy jasně osvětlená dominanta mrakodrapu Empire State Building v New Yorku, a postupně se pak dnes nad ránem SEČ nořily do tmy stavby po celých USA včetně zářících kasin v Las Vegas či mostu Golden Gate v sanfranciském zálivu.

We’ve switched off the lights at Emirates Stadium from 8.30-9.30pm for #EarthHour pic.twitter.com/aLGbPTJEuk

— TheArsenalFoundation (@AFC_Foundation) 19. března 2016

 

Do celosvětové kampaně Hodina Země se také v Česku připojilo více než 120 měst, pět desítek firem a tisíce jednotlivců. Na hodinu se do tmy ponořila například Petřínská rozhledna v Praze nebo brněnský hrad Špilberk.

Témata:  Hodina Země Paříž ekologie

Související

Aktuálně se děje

4:00

Zimní počasí se ještě neloučí. O víkendu se vrátí mrazíky, pak se oteplí

Zima stále ještě neřekla poslední slovo. Podle ČHMÚ.cz se o víkendu objeví přízemní mrazíky. Příští týden se ale oteplí až na 24 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?