Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Po každém masakru nový zákon? Musí se změnit něco jiného, říká francouzský premiér

Francie
Francie
Foto: Pixabay

Paříž - Francouzský premiér Manuel Valls odmítá, aby se po každém teroristickém útoku v zemi hned přijímal nový zákon.

Valls reagoval na slova exprezidenta Nicolase Sarkozyho, podle nějž je třeba změnit zákon. "Musíme změnit reakci na terorismus islamistů. Nepřijímám využívání intelektuálních schémat z minulosti v reakci na dnešní realitu," řekl Sarkozy. "Vláda musí odpovědět na otázku: Jak to, že jednotlivci, kteří byli pod soudním dohledem kvůli odchodu k radikálům do Sýrie, byli ponecháni na svobodě a mohli spáchat takový atentát?" dodal.

Nejasnosti jsou podle něj i kolem atentátníka z Nice. Podle bývalého prezidenta úřady poskytly "zcela si vzájemně odporující" informace. Sarkozy dokonce hovořil o "státní lži".

Valls na to v televizi TF1 řekl, že "ti, kdo tvrdí, že je třeba přijmout nová opatření, lžou". "Tato válka bude dlouhá a obtížná. Tato vnitřní válka si vyžádá čas. Je třeba vyhostit kazatele, kteří šíří nenávist, a zavřít radikální mešity," řek premiér.

Dva útočníci v úterý zajali v kostele u Rouenu šest lidí a zavraždili šestaosmdesátiletého kněze. Prezident François Hollande dnes přijal v Elysejském paláci představitele křesťanských církví, islámu, judaismu a buddhismu. "Vyjádřili jsme katolické církvi naši soustrast," řekl po schůzce s Hollandem zástupce představitele muslimských věřících. Šéf pařížské Velké mešity Dalil Boubakeur vyjádřil "šok" muslimů z "rouhačské svatokrádeže".

Témata:  Manuel Valls Nicolas Sarkozy Francie

Související

Aktuálně se děje

6. října 2025 9:51

Veronika Žilková a podvodníci. Jednou naletěla, psal jí i falešný Petr Rychlý

Leckdo by se styděl, kdyby se stal obětí podvodníků, a raději by o tom nemluvil. V případě Veroniky Žilkové to neplatí. Známá herečka přiznala, že naletěla. Teď dokonce o své zkušenosti s podvodníky - a není jenom jedna - vyrazila vyprávět do televize. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy