Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francouzský expremiér Valls opouští socialisty. Připojí se k Macronovu hnutí?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Paříž - Francouzský expremiér Manuel Valls (54) definitivně opouští řady socialistů. V parlamentních volbách tento měsíc byl znovu zvolen poslancem už mimo kandidátku Socialistické strany, která se nyní nachází ve stadiu rozkladu.

Valls už před prvním kolem prezidentských voleb podporoval jejich pozdějšího vítěze Emmanuela Macrona na úkor socialistického kandidáta.

Nyní nevyloučil, že se v nově zvoleném Národním shromáždění, jehož ustavující schůze se koná dnes, připojí k poslaneckému klubu Macronova centristického hnutí Republika v pohybu (REM). "Končí jedna část mého politického života. Opouštím Socialistickou stranu, nebo Socialistická strana opouští mě," řekl Valls v rozhovoru s rozhlasovou stanicí RTL.

Rodák z Barcelony, syn katalánského otce a švýcarské matky, se stal francouzským občanem až v roce 1982. Premiérem byl v letech 2014 až 2016 za socialistického prezidenta Françoise Hollandea. Levicovým křídlem své strany byl kritizován mimo jiné za údajně příliš liberální ekonomické názory.

Témata:  Manuel Valls Francie Republika v pohybu Emmanuel Macron

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.