Ankara – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po pokusu o vojenský převrat 15. července stále pokračuje v hromadných čistkách. Ayca Cubukcuová, která na Harvardově univerzitě vyučuje sociální studie, ale varuje, že Erdogan situace využívá k upevnění své pozice a změně ústavy.
Osudové momenty Turecka
Cubukcuová varuje, že Turecko zažívá divoké dny, ve kterých „jen málo věcí skutečně jsou tak, jak vypadají". Naráží tak na situaci ohledně čistek, hromadného propuštění, zatýkání a zavírání institucí, které probíhájí po neúspěšném pokusu o státní převrat 15. července.
„To, co se možná časem ukáže, je fakt, že se během tohoto výjimečného stavu rodí nové politické uspořádání. Prezident Recep Tayyip Erdogan mobilizuje ‚lid', aby změnil pozastavení platnosti ústavy v základ politiky. To, jestli uspěje, by mohlo určit podstatu tureckého státu a společnosti v 21. století," varuje.
Lidé jdou do ulic
Připomíná, že datum 15. července již bylo vyhlášeno za státní svátek, prezident a jeho Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) lidi neustále vyzývá, aby vystupovali do ulic a demonstrovali.
„V Istanbulu, kde jsem byla včera, je nyní městská doprava zdarma a mobilní společnosti na nařízení státu poskytují hovory zdarma. Všichni občané dostali textové zprávy přímo od prezidenta, ve kterých na ně naléhá, aby po práci až do odvolání demonstrovali v ulicích. A mnoho jich tak činí," podotýká. „Podle Erdogana lidé, kteří do ulic vyjdou, představují jednotnou ‚národní vůli', jejíž je on, jako vrchní velitel, ztělesněním."
Mezi ostatními lidmi – těmi, kteří Erdogana nepodporují, ale podle ní panuje strach. Čistky se již dotkly desítek tisíc lidí, jsou zavírány školy, nevládní organizace i noviny. Pozastavena byla také platnost Evropské úmluvy o lidských právech a podle některých zpráv již bylo zatčeno a mučeno více než 10 tisíc lidí.
Vůle lidu
V ohrožení je ale podle Cubukcuové samotná ústava Turecka, která je postupně přepisována tak, aby Erdogan dosáhl svého snu autoritářského prezidentského systému. Upozorňuje, že nedělní demonstrace svolaná Republikánskou lidovou stranou (CHP) přitáhla minimálně stovku tisíc lidí, kteří skandovali: „Ani převrat, ani diktátorství".
Jasně tak ukázali, že ačkoliv Erdogan mluví o jednotné „vůli lidu", v zemi stále i v rámci výjimečného stavu panují různé názory a Erdogan nemá tak jednoznačnou podporu své země.
„Výjimečný stav byl vyhlášen ve jménu ‚lidu'. Ale kdo může ve jménu lidu mluvit, zatýkat, soudit a zabíjet? Pokud lidé musí být reprezentováni, kdo je může legitimně reprezentovat? V jeho snaze restrukturalizovat stát a změnit ústavu bude Erdoganovým největším problémem dokázat, že je ‚lidem'; a úkolem opozice bude dokázat, že se mýlí," dodává.
Témata: Turecko, Recep Tayyip Erdogan
Související
24. října 2024 15:12
23. října 2024 16:48
27. září 2024 12:03
19. září 2024 11:01
5. září 2024 14:30