Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za veřejnou podporu terorismu na 12 let do vězení? Na co si dát pozor a čemu se vyhnout

sociální sítě
sociální sítě
Foto: Pixabay

Praha - Vláda schválila novelu zákona, ve které se zvýšila sankce za veřejné schvalování terorismu - a to až na 12 let vězení. Co ale vlastně taková veřejná podpora terorismu je?

Je to jen pár dní, co terorista ve francouzském Nice zabil nákladním vozem 84 lidí. Kdybyste na sociální síť napsali, že jeho jednání schvalujete, porušili byste zákon. Odborníci proto varují před tenkou hranicí mezi svobodou projevu a ochranou společnosti.

"Pečlivě bych rozlišoval mezi hatespeach - nenávistnou řečí - a řečí, která skutečně někomu vyhrožuje," řekl TV Nova Josef Šlerka. "Hatespeach je něco, co je nepříjemné, ale nemělo by to být postihnuto," dodává.

Za schvalování terorismu hrozí tři až dvanáct let vězení. Dohlížet na to budou policisté a státní zástupci, případně pak soud. Česká justice zasáhla proti výrokům na sociálních sítích už v minulosti. V roce 2015 dostal muž z Ostravy podmínku za to, že na internetu oslavoval smrt českých vojáků v Afghánistánu po útoku sebevražedného atentátníka.

Trestné má být například i poskytnutí nebo slíbení odměny teroristovi či pořádání sbírky na takovou odměnu. Novelu musí ještě schválit parlament.

Témata:  vláda terorismus sociální sítě

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 18:28

Martin Hofmann nehrál divadlo. S čím skončil v nemocnici?

Podzim plný marodů mezi slavnými osobnostmi pokračuje i na konci listopadu. Před tímto víkendem skončil v nemocnici oblíbený herec Martin Hofmann. Lidé tak v sobotu nemohli jít do divadla na známé představení, v němž dlouhá léta exceluje. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy