Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Airbus se před přistáním v Paříži málem srazil, s dronem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: INT

Paříž - Let Airbusu A320 společnosti Air France z Barcelony do Paříže málem skončil tragédií. Během přípravy k přistání na letišti Roissy jen o vlásek unikl střetu s dronem. Odborníci už delší dobu varují, že jsou bezpilotní letouny novou hrozbou pro civilní stroje.

Když airbus 19. února přilétal k Paříži a nacházel se ve výšce kolem 1600 metrů, uviděl druhý pilot, že se zleva přibližuje letící přístroj. Ihned proto vypnul autopilota, provedl úhybný manévr a informoval o přítomnosti dronu kapitána, sdělil BEA, který nebezpečnou událost stále vyšetřuje.

Kapitán, který dron sledoval, odhadl, že zařízení minulo letoun asi pět metrů pod pravým křídlem. Airbus A320 může přepravovat až 160 pasažérů.

Drony ve Francii nesmějí létat v blízkosti letišť ani přelétávat nad obydlenými oblastmi. Nesmějí se ani pohybovat ve vzdálenosti větší než 150 metrů od osoby, která je ovládá. Řadu nelegálních přeletů nad jadernými elektrárnami a nad Paříží zaznamenaly francouzské úřady na podzim 2014 a loni v únoru a březnu. Nikoho, kdo v těchto případech drony ovládal, ale nezadržely.

Témata:  Air France Drony letectví a letadla

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.