Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Airbus se před přistáním v Paříži málem srazil, s dronem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: INT

Paříž - Let Airbusu A320 společnosti Air France z Barcelony do Paříže málem skončil tragédií. Během přípravy k přistání na letišti Roissy jen o vlásek unikl střetu s dronem. Odborníci už delší dobu varují, že jsou bezpilotní letouny novou hrozbou pro civilní stroje.

Když airbus 19. února přilétal k Paříži a nacházel se ve výšce kolem 1600 metrů, uviděl druhý pilot, že se zleva přibližuje letící přístroj. Ihned proto vypnul autopilota, provedl úhybný manévr a informoval o přítomnosti dronu kapitána, sdělil BEA, který nebezpečnou událost stále vyšetřuje.

Kapitán, který dron sledoval, odhadl, že zařízení minulo letoun asi pět metrů pod pravým křídlem. Airbus A320 může přepravovat až 160 pasažérů.

Drony ve Francii nesmějí létat v blízkosti letišť ani přelétávat nad obydlenými oblastmi. Nesmějí se ani pohybovat ve vzdálenosti větší než 150 metrů od osoby, která je ovládá. Řadu nelegálních přeletů nad jadernými elektrárnami a nad Paříží zaznamenaly francouzské úřady na podzim 2014 a loni v únoru a březnu. Nikoho, kdo v těchto případech drony ovládal, ale nezadržely.

Témata:  Air France Drony letectví a letadla

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 19:13

Trump si před telefonátem s Putinem volal se Zelenským

Americký prezident Donald Trump dnes krátce telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským těsně před plánovaným rozhovorem s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Informaci přinesla agentura Reuters s odvoláním na zdroj obeznámený s průběhem událostí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?