Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dva muži spolupracovali s teroristy, kteří útočili v Paříži. Podle všeho dorazili přestrojení za uprchlíky

Rakouská policie, ilustrační fotografie
Rakouská policie, ilustrační fotografie
Foto: Evgeny Petrov / INCORP images

Vídeň/Paříž - Rakousko dnes vydalo do Francie dvojici mužů podezřelých ze spolupráce s teroristy, kteří loni v listopadu na různých místech v Paříži zabili 130 lidí. Oba dorazili do Evropy na člunu přes Egejské moře v přestrojení za uprchlíky.

Alžířan (29) a Pákistánec (35) podle vyšetřovatelů patřili stejně jako pařížští atentátníci k Islámskému státu.

Dvojice dorazila do Evropy společně se dvěma dalšími muži, kteří se později podíleli na útoku v Paříži. Alžířana a Pákistánce však řecké úřady zadržely kvůli falešným dokladům. Později je propustily a dvojice pokračovala v cestě do západní Evropy. Než se ale dostala do Rakouska, ostatní teroristé už útok v Paříži provedli.

Rakouská policie zadržela Alžířana s Pákistáncem v prosinci. Francouzští vyšetřovatelé požádali o jejich vydání, protože jsou přesvědčeni, že i tyto dva muže vyslal IS s cílem provést atentát. Francouzští policisté si dvojici převzali na letišti v Salcburku. Předání provázela přísná bezpečnostní opatření.

Témata:  teroristické útoky v Paříži Rakousko Francie policie Rakousko

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.