Brusel – Pokud EU v následujících měsících neprovede zásadní kroky, které povedou ke změnám, tak začne pomalu zanikat. Silná slova napsal v komentáři pro server Politico.eu premiér Itálie z let 2013 a 2014 Enrico Letta. Reakce podle něj musí být rychlá a odvážná.
Brexit byl šok, následky budou ale ještě vážnější. Na první pohled se může zdát, že to je pouze problém Británie, která si tak v referendu zvolila. Týká se to ale celé EU. Enrico Letta upozorňuje, že proces evropské integrace by bylo potřeba změnit, i kdyby Británie hlasovala proti odstoupení z EU. Takhle to nabídlo více než přesvědčivé důkazy, aby se začalo něco dít, dodal.
Vidíme následky nejhoršího možného scénáře, o kterém si mohli Britové rozhodnout. Ale na druhou stranu si musíme uvědomit, že brexit může pomoci Bruselu uvědomit si problémy, které v EU panují, zdůrazňuje Letta.
Nový začátek musí být co nejlépe proveden nejen politicky, ale i citově. Cílem evropských lídrů by mělo být zaručení, že EU je schopná lépe chránit své občany, a to i ekonomický a sociálně, kromě bezpečnosti samotné, napsal v komentáři Enrico Letta pro server Politico.eu.
Podle Letta začala celá roztržka, která rozděluje evropskou společnost, začala po finanční krizi v roce 2008. Protože před ní byla většina podporovatelů na vítězné straně a měla se dobře. Od té doby se to ale změnilo, lidé začali ztrácet zájem o globalizaci a chtěli se vrátit do starých dobrých časů.
Návrat do starých dobrých časů, je klam
Toho využili některé strany, které začaly více a více hlásit obavy nad EU. V Británii byly podobné obavy nejsilnější a Britové dokázali zařadit zpátečku, výsledkem byl brexit. Letta ale upozorňuje, že myšlenka návratu do starých dobrých dní je čistý klam, svět se posouvá dále. Když se Británie přidala do Evropské unie, Čína měla jedno procento světové ekonomiky. Nyní mají jednu pětinu celosvětového HDP, což je stejně, jako celá Evropa.
Pokud se lídři nepoučí z nedávných událostí, bude to opravdu těžké. EU nemůže být jen pro vítěze globalizace, musí hlavně chránit všechny své občany. Musí se oživit nadšení politiků, aby se nezalekli krizí a neustále se snažili jít dopředu, burcuje Enrico Letta.
Umožní nám to se vrátit ke kořenům evropských ideálů, která se v posledních letech vytratila na úkor byrokracie. Přesně v tento okamžik by mělo státnictví nahradit byrokracii. Občané se obracejí na své zástupce, protože hledají jistotu a žádají ochranu. Politický systém v Evropě má jedinečnou a neopakovatelnou příležitost k restartu. Pokud se promarní, nebude to dobré, zakončil svůj komentář expremiér Itálie.
Témata: EU, Brexit, Enrico Letta
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40