Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brexit se nekoná? Sněmovna lordů může odchodu zabránit, tvrdí baronka

Vlajka Velké Británie a EU
Vlajka Velké Británie a EU
Foto: Pixabay

Londýn – Nevolená horní komora parlamentu, známá jako Sněmovna lordů by prý mohla zabránit spuštění článku 50 Lisabonské smlouvy. Baronka Patience Wheatcroftová říká, že je nutné alespoň zbrzdit odchod z EU.

Wheatcroftová se domnívá, že většina horní komory parlamentu je proti vystoupení EU, takže k brexitu nemusí dojít, jak informuje server The Times. Bývalá editorka Wall Street Journal a Sunday Telegraph prozradila, že doufá v druhé referendum, pokud se článek 50 Lisabonské smlouvy pozdrží. Bulvarní deník The Sun dokonce mluví o plánovaném spiknutí v horní komoře.

V říjnu bude rozhodovat Vrchní soud Británie o tom, jestli může vláda Theresy Mayové spustit článek 50 a formálně tak zahájit proces odchodu z EU. Pokud soud rozhodne v neprospěch Theresy Mayové, bude se brexit muset nejprve prodiskutovat v obou komorách parlamentu a přesně na to spoléhá baronka Patience Wheatcroftová.

Mohla by tak společně s dalšími vrstevníky zdržovat. Úplně zrušit to horní komora nemůže, ale to baronce nevadí, prý bude stačit čas, aby se mohlo uspořádat nové referendum. Theresa Mayová hlasovala proti brexitu, ale dodává, že vůle lidu musí být respektována a brexit znamená brexit.

Témata:  Brexit Parlament Velké Británie Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.