Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Su Ťij usedne v nové barmské vládě. Navrhl ji bývalý spolupracovník a nynější prezident země

Barmské hlavní město Neipyijto
Barmské hlavní město Neipyijto
Foto: Reprofoto YouTube

Neipyijto - Vůdkyně Národní ligy pro demokracii (NLD) a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij patrně usedne v nové barmské vládě. Do funkce ji navrhl nastupující prezident. Zatím zůstává nejasné, jaký resort by měla řídit.

Podle seznamu navržených ministrů se jméno Su Ťij vyskytuje u čtyř ministerstev, mimo jiné zahraničí, energetiky a školství.

Kolují zvěsti, že se Su Ťij stane šéfkou diplomacie, ale to ještě zdaleka není jisté, protože by se musela vzdát svého místa v parlamentu a ukončit stranické aktivity.

"Pochybuji, že by Su Ťij převzala post ministryně zahraničí," řekl politolog Tu Ťjo Hlain. "Navíc práce ministra zahraničí s sebou nese spoustu cestování po světě. Musela by podnikat spoustu cest do zahraničí a neměla by čas kontrolovat vládu," dodal v rozhovoru pro AP.

Su Ťij se už nechala slyšet, že bude "nad prezidentem" a že zemi bude vládnout nepřímo. Zvolený prezident Tchin Ťjo se úřadu oficiálně ujme 1. dubna.

Armáda si v Barmě nadále udržuje silný vliv na politické dění; ústava jí zaručuje čtvrtinu parlamentních křesel, což jí umožňuje vetovat ústavní dodatky, a omezovat tak rozsah demokratických reforem.

Témata:  Barma Aun Schan SuŤij

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 11:43

Rvačka revizorů v MHD: Cestující s dítětem je napadli při kontrole jízdenek

Sociálními sítěmi se od středečního odpoledne šíří videozáznam dramatického incidentu mezi revizory Dopravního podniku Ostrava (DPO) a partnerským párem cestujícím s malými dětmi. Při kontrole jízdenek došlo ke slovní roztržce, která rychle přerostla v fyzický konflikt. Událost nyní šetří policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.