Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Su Ťij usedne v nové barmské vládě. Navrhl ji bývalý spolupracovník a nynější prezident země

Barmské hlavní město Neipyijto
Barmské hlavní město Neipyijto
Foto: Reprofoto YouTube

Neipyijto - Vůdkyně Národní ligy pro demokracii (NLD) a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij patrně usedne v nové barmské vládě. Do funkce ji navrhl nastupující prezident. Zatím zůstává nejasné, jaký resort by měla řídit.

Podle seznamu navržených ministrů se jméno Su Ťij vyskytuje u čtyř ministerstev, mimo jiné zahraničí, energetiky a školství.

Kolují zvěsti, že se Su Ťij stane šéfkou diplomacie, ale to ještě zdaleka není jisté, protože by se musela vzdát svého místa v parlamentu a ukončit stranické aktivity.

"Pochybuji, že by Su Ťij převzala post ministryně zahraničí," řekl politolog Tu Ťjo Hlain. "Navíc práce ministra zahraničí s sebou nese spoustu cestování po světě. Musela by podnikat spoustu cest do zahraničí a neměla by čas kontrolovat vládu," dodal v rozhovoru pro AP.

Su Ťij se už nechala slyšet, že bude "nad prezidentem" a že zemi bude vládnout nepřímo. Zvolený prezident Tchin Ťjo se úřadu oficiálně ujme 1. dubna.

Armáda si v Barmě nadále udržuje silný vliv na politické dění; ústava jí zaručuje čtvrtinu parlamentních křesel, což jí umožňuje vetovat ústavní dodatky, a omezovat tak rozsah demokratických reforem.

Témata:  Barma Aun Schan SuŤij

Související

Aktuálně se děje

8:15

Zemřela významná česká diplomatka Jana Hynková. Podlehla těžké nemoci

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?