Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šejkové mají plán: Postaví horu na změnu počasí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: France24.com

Abú Zabí – Ve Spojených arabských emirátech je nedostatek vody, může za to i velká průměrná spotřeba, která je 2x až 3x větší, než je světový průměr. Podle výpočtů zmizí z emirátů pitná voda kompletně do 50 let. Šejkové přišli ale s megalomanským řešením, jak informuje server voanews.com.

Na Arabském poloostrově toho moc nenaprší, ve Spojených arabských emirátech to chtějí vyřešit tak, že postaví obří horu, která bude zadržovat dešťová mračna a přinese do vyprahlé pouště potřebnou vodu.

Se samotným budováním velké hory šejkové zkušenosti nemají, ale dokázali vybudovat velké umělé jezero Zakher, nebo mnoho sjezdovek, aby mohli i uprostřed pouště lyžovat. Nyní chtějí s pomocí amerických vědců z Národního centra pro výzkum atmosféry vybudovat umělou horu.

Vědcům zadali úkol, jestli je vůbec něco takového možné a jak by měla být hora vysoká. Vědci nyní studují klimatické podmínky v oblasti a určují nejlepší místo, kde by měla hora být. Anny Bruintjes z centra ale říká, že to je opravdový oříšek, protože v některých případech ani obří hora nezaručí, že se v oblasti zvýší srážky.

Témata:  hory Spojené arabské emiráty Abu Dhabi

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.