Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Erdogan v koncích? Čistky nejdou podle plánu, část Turecka se mu vysmívá

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Ankara - Turecko se stále vzpamatovává z neúspěšného pokusu o převrat. Vláda a prezident Erdogan ihned spustili velké zatýkání, kdy se zavírají tisíce lidí. Na jednu skupinu lidí je ale Erdogan krátký. Na satiriky je Erdogan krátký, stále unikají a prezidentovi to dávají jasně najevo.

„Politická satira je pravděpodobně ten nejradikálnější způsob kritiky vlády a prezidenta v Turecku," řekl Jonathan Guyer, který strávil v Istanbulu nějakou chvíli a zkoumal kreslené scény ve městě jen několik dnů, před vypuknutím pokusu o puč.

„Satira je v Turecku na velmi vysoké úrovni. Politické karikatury a komiksy jsou téměř všude, najdete je jako grafitti, ale hlavně je většina tisku vydávala jako část svého obsahu," dodal Guyer.

Ihned po pokusu o převrat, vydal jeden z nejznámějších satirických týdeníku v Turecku speciální vydání. Na titulní stránce byli turečtí vojáci a několik občanů. K tomu byl dodán Erdoganův text. „Uvidím vás (vojáky) a vyšlu na vás svých 50 procent, což je narážka na jeho voliče a podporovatele.

#leman dergısının kapagını yakısıksız ve curetkar buluyorum ...olmamış hemde hıç olmamış pic.twitter.com/ERIcotuiPG

— emel (@tek_eml) 24. července 2016

 

Jak informoval server PRI, Erdogan zuřil a nechal ho okamžitě stáhnout. Policie chodila dům od domu, obchod od obchodu a zabavovala speciální vydání. Skupina kriminálníků se dokonce snažila dostat do redakce LeMan.

Když Guyer vyzpovídal karikaturisty a satiriky, každý mu údajně řekl, že rok 2016 je pro ně nejtěžší, a to i bez ohledu na nedávný pokus o puč a zatýkání. Celkem 1500 kreslířů a satiriků je vyšetřováno za urážku prezidenta.

Obecně známý je i případ, kdy se Erdogan pustil do německého satirika, požadoval, aby jej Německo začalo stíhat za báseň, která ho uráží. Turečtí satirici se ale nedají zastrašit, už den po nepovedeném puči „začali svou municí střílet" po Erdoganovi.

Někteří satirici působili v Turecku již při puči v roce 1980, takže ví, jak se zachovat. Jeden z nich byl dokonce více než deset let na útěku a vrátil se do země až v roce 1991. A nyní, když bylo mnoho médií odstaveno, je internet hlavní zbraní satiriků a politických kreslířů.

Pokusy turecké vlády a Erdogana o umlčení satiriků nefungují, podle Guyera se jen tak nevzdají a po mnoha letech práce na hraně si dokázali vybudovat obranné prostředky, jak zůstat z dosahu vlády.

Témata:  Recep Tayyip Erdogan Turecko

Související

Aktuálně se děje

12:47

"Maso" měl mít zlaté ruce. Policie viní fyzioterapeuta ze znásilnění klientek

Pražská kriminálka obvinila jednapadesátiletého fyzioterapeuta známého pod přezdívkou "Maso" ze znásilnění jedenácti klientek. Policie o případu informovala na webu. Podle strážců zákona nelze vyloučit, že existují další oběti.  

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Izrael schválil dohodu o příměří s Hizballáhem

Izraelský bezpečnostní kabinet oznámil schválení příměří v Libanonu, které má ukončit eskalující konflikt s militantní skupinou Hizballáh. Tuto informaci v úterý potvrdil izraelský činitel pro CNN. V návaznosti na tuto významnou událost oznámil Bílý dům, že americký prezident Joe Biden vystoupí s prohlášením v 14:30 místního času (20:30 SEČ) z Růžové zahrady Bílého domu.