Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA posiluje řady v Iráku. Washington poslal vojáky i stíhačky F-16

Americká armáda, ilustrační fotografie
Americká armáda, ilustrační fotografie
Foto: U.S. ARMY

Bagdád - V Iráku nyní působí zhruba 4000 členů americké armády, teď k nim přibudou další čtyři stovky. Uvedla to dnes americká armáda s tím, že jde o dohodnuté posílení amerického kontingentu v Iráku.

USA toto léto vysílají do Iráku 400 členů 101. letecké divize. Podle dnešního oznámení se nově vysílaná skupina připojí k 1300 členům své jednotky, kteří už v Iráku jsou.

Do Iráku zároveň dorazila další skupina amerických bojových letadel F-16. Země spolu uzavřely kontrakt o dodávce 36 těchto strojů, osm z nich už je v Iráku. Mluvčí ministerstva obrany Tahsín Ibráhím řekl, že nejnověji Irák obdržel čtyři bombardéry.

Irácká armáda se snaží vytlačit z Iráku radikály ze skupiny Islámský stát (IS). Sever země tato organizace obsadila v roce 2014 a postupně zabrala třetinu území. Přes úspěchy irácké armády v několika městech IS stále drží desetinu Iráku včetně města Mosul.

Americký ministr obrany Ashton Carter při své červencové návštěvě Iráku řekl, že USA do této země pošlou dalších 560 vojáků. V Iráku by pak podle oficiálních čísel bylo působilo příslušníků americké armády, list The Washington Post ale napsal, že ve skutečnosti jich bude až 6000. Jde především o vojenské poradce a také členy speciálních jednotek.

Témata:  U.S. ARMY Irák F-16

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.