Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Islámský stát chce útočit na Miss Universe, zveřejnil video s návodem na bombu

Bojovníci Islámského státu
Bojovníci Islámského státu
Foto: Wikimedia Commons

Manila - Teroristé z Islámského státu označili svůj další cíl. Na novém videu šíří návod, jak vyrobit sebevražednou vestu a vyzvali své sympatizanty na Filipínách, aby v lednu zaútočili na finálové klání soutěže Miss Universe.

Filipíny, odkud pochází loňská vítězka Pia Wurtzbachová, budou v lednu roku 2017 hostit finále soutěže Miss Universe. Přesné datum a místo konání ještě není známé. Filipíny jsou sice křesťanskou zemí, Islám je ale druhým nejrozšířenějším náboženstvím. Islámský stát v jihovýchodní Asii stále posiluje a na ostrově Mindanao na jihu filipínského souostroví má silnou pozici.

Své příznivce teď vyzval, aby zaútočil právě na soutěž krásy. Všem "bratrům, kteří chtějí být mučedníky" vzkázal, aby prostřednictvím útoku na soutěž Miss prolili "krev všech cizinců, jejichž národy bojují proti Islámskému státu," stojí ve výzvě.

Islamisté svým sympatizantům nabídli videonávod, jak vyrobit sebevražedný pás a také 49stránkový dokument v angličtině popisující, jak podomácku vyrobit bombu.

Zatímco se v Sýrii, Iráku a také v Libyi daří vytlačovat ISIS z dobytých území, v jihovýchodní Asii získává nové a nové sympatizanty, věrnost mu přísahaly skupiny na Filipínách a v Indonésii, které se dříve hlásily k Al-Kájdě. V červnu na Filipínách uřízli islamisté hlavu unesenému Kanaďanovi a pak ji pohodili u kostela.

Témata:  Islámský stát Filipíny Miss Universe

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 15:09

Karel Šíp reaguje na kritiku Všechnopárty: Prostě se na to nedívejte, já to neovlivním

Karel Šíp už za několik dní oslaví 80. narozeniny a letos ho čeká také připomínka dvacetiletého výročí od odvysílání první epizody Všechnopárty. Moderátorovi ale nyní neuniklo, že některým televizním divákům leze krkem. Kromě nových dílů talk show se totiž pravidelně objevují ve vysílání i reprízy. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?