Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Islámský stát chce útočit na Miss Universe, zveřejnil video s návodem na bombu

Bojovníci Islámského státu
Bojovníci Islámského státu
Foto: Wikimedia Commons

Manila - Teroristé z Islámského státu označili svůj další cíl. Na novém videu šíří návod, jak vyrobit sebevražednou vestu a vyzvali své sympatizanty na Filipínách, aby v lednu zaútočili na finálové klání soutěže Miss Universe.

Filipíny, odkud pochází loňská vítězka Pia Wurtzbachová, budou v lednu roku 2017 hostit finále soutěže Miss Universe. Přesné datum a místo konání ještě není známé. Filipíny jsou sice křesťanskou zemí, Islám je ale druhým nejrozšířenějším náboženstvím. Islámský stát v jihovýchodní Asii stále posiluje a na ostrově Mindanao na jihu filipínského souostroví má silnou pozici.

Své příznivce teď vyzval, aby zaútočil právě na soutěž krásy. Všem "bratrům, kteří chtějí být mučedníky" vzkázal, aby prostřednictvím útoku na soutěž Miss prolili "krev všech cizinců, jejichž národy bojují proti Islámskému státu," stojí ve výzvě.

Islamisté svým sympatizantům nabídli videonávod, jak vyrobit sebevražedný pás a také 49stránkový dokument v angličtině popisující, jak podomácku vyrobit bombu.

Zatímco se v Sýrii, Iráku a také v Libyi daří vytlačovat ISIS z dobytých území, v jihovýchodní Asii získává nové a nové sympatizanty, věrnost mu přísahaly skupiny na Filipínách a v Indonésii, které se dříve hlásily k Al-Kájdě. V červnu na Filipínách uřízli islamisté hlavu unesenému Kanaďanovi a pak ji pohodili u kostela.

Témata:  Islámský stát Filipíny Miss Universe

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

COP29

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.