Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA bojují se zikou, pomoct mají desítky milionů dolarů

komáři
komáři
Foto: Pixabay

Washington - USA jdou do boje s virem zika. Na vývoj vakcíny proti viru uvolnily 81 milionů dolarů, což jsou v přepočtu téměř dvě miliardy korun. Oznámila to americká ministryně zdravotnictví Sylvia Burwellová.

Peníze musely být převedeny z jiných projektů, protože americký Kongres odjel na prázdniny ještě předtím, než mohly být peníze na boj proti viru schváleny. A to byla žádost na stole už v únoru, kvůli sporům demokratů a republikánů ale návrh neprošel.

Američtí výzkumníci podle agentury Reuters potřebují aspoň 33 milionů dolarů na to, aby testy vakcíny proti viru zika na lidech vstoupily do druhé etapy. První má skončit v listopadu nebo prosinci. Ředitel amerického Národního ústavu pro alergické a infekční choroby Anthony Fauci označil částku uvolněnou ministerstvem zdravotnictví za projev "zoufalství" v situaci, kdy Kongres není schopen se dohodnout.

Za boj proti viru zika se postavila i kandidátka amerických demokratů na prezidentku Hillary Clintonová. Chce vyzvat Kongres, aby přerušil prázdniny a mohlo se tak hlasovat o financích na boj proti viru zika.

Témata:  virus Zika USA komáři

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.