Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Syrský režim vyhrál. Porazil Islámský stát v Palmýře

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Damašek - Syrské vládní jednotky dnes dobyly celé město Palmýra a tvrdí, že z něj vyhnaly bojovníky radikálního hnutí Islámský stát (IS).

Informovaly o tom dnes světové tiskové agentury s odvoláním na syrská státní média a opoziční aktivisty ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie. Islamisté historické město ovládali od loňského května.

"Armáda po tvrdých nočních bojích převzala kontrolu nad celým městem Palmýra včetně starobylé oblasti a obytné části města. Džihádisté se stáhli," citovala agentura AFP nejmenovaný syrský vojenský zdroj.

Podle SOHR se ještě dnes ráno stále ozývala střelba ve východní části města, většina radikálů se ale z Palmýry stáhla. Syrské armádě při téměř tři týdny trvajícím dobývání Palmýry pomáhalo ruské letectvo. Vojáci se nyní ve městě snaží zneškodnit výbušniny, které tam nastražili islamisté.

Jak uvedl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR, v bitvě o Palmýru zahynulo na 400 bojovníků Islámského státu. Jde podle něj o největší porážku radikální skupiny od roku 2014, kdy na dobytých územích v Sýrii a Iráku vyhlásila chalífát. Na prorežimní straně přišlo o život asi 180 bojovníků.

Ruské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že ruské letectvo provedlo za uplynulých 24 hodin v okolí Palmýry 40 náletů, zasáhlo 158 cílů a zabilo přes 100 ozbrojenců.

Témata:  Sýrie Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

14. září 2025 12:59

Eva Burešová a Český slavík. Na legendární anketu má jasný názor

Boj o to, kdo se stane Českým slavíkem za letošní rok, je v plném proudu. O úspěchu může rozhodovat i aktivita jednotlivých interpretů při oslovování fanoušků. Například Eva Burešová si stanovila jasný postup. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy