Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Juncker obhajuje unijní verdikt proti výši daní Applu, podle šéfa firmy je to "politická hovadina"

Apple
Apple
Foto: Pixabay

Chang-čou - Summitu G20 v Číně se účastní také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Hájil verdikt Bruselu proti výši daní americké společnosti Apple.

"Rozhodnutí Evropské komise, že Apple musí Irsku doplatit na daních rekordních až 13 miliard eur, vychází z existujících pravidel a faktů a není namířeno proti USA," tvrdí Juncker.

Irsko podle úterního verdiktu komise poskytovalo Applu řadu let neoprávněné daňové výhody, proto by firma měla daně doplatit. Irská vláda se proti verdiktu odvolá. Unijní postoj ostře kritizoval irský ministr financí Michael Noonan.

Šéf Applu Tim Cook kauzu označil za "politickou hovadinu" a snahu přesunout do Evropy daně, které by měly být placeny v USA. Také Washington se proti Bruselu ohradil s tím, že se komise nepřiměřeně zaměřuje na firmy z USA a vytváří jakýsi nadnárodní daňový úřad.

Témata:  Jean-Claude Juncker Apple Irsko

Související

Aktuálně se děje

5. června 2026 11:25

Vrah cizince dopaden. Pražská mordparta ho zadržela už včera

Policie zásadním způsobem pokročila s případem středeční vraždy cizince v Praze. Obětí je údajně vlivný izraelský podnikatel. Pražská mordparta ve čtvrtek zadržela podezřelého muže. Další informace nejsou v tuto chvíli k dispozici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy