Moskva - Prezident Vladimir Putin 14. března ohlásil částečné stažení ruských sil ze Sýrie, krátce poté ale z černomořského Novorossijska vyplul ruský ledoborec Jauza. Podle agentury Reuters těžce naložená loď pluje do syrského Tartúsu zřejmě s novou dodávkou zbraní.
Jauza je jedním z plavidel, které mělo zajišťovat zásobování ruského kontingentu v Sýrii, a myslelo se, že po omezení ruských operací se vrátí do domovského přístavu v Severním ledovém oceánu.
Rusko je podle Reuters odhodláno udržet svou vojenskou infrastrukturu v Sýrii a dále zásobovat syrskou armádu zbraněmi. Ruská armáda operuje v Sýrii na základnách Hmímím a Tartús. Putin prohlásil, že si je Rusko ponechá obě a že jim zajistí ochranu.
Rusko začalo bojovat v syrské válce loni v září a Moskva nikdy neupřesnila, jak velký kontingent tam poslala. Ani teď není jasné, čeho přesně se Putinem nařízené částečné stažení týká.
Reuters tvrdí, že je patrné, že Rusko od poloviny března nijak neomezilo provoz svých lodí Bosporem a že nahradilo své válečné lodě ve Středozemním moři novými. Jsou v dosahu syrského pobřeží, mohou chránit nákladní lodě a poskytují Rusku možnost používat z moře řízené střely.
Reuters vychází z fotografií ruských lodí pořizovaných v Bosporu. Je na nich vidět, že jejich paluby byly o mnoho níže na cestě směrem k Sýrii než na zpáteční plavbě. Podle Reuters směřovaly lodě se zbrojním nákladem a vojenskými auty do Sýrie čtrnáct dní před Putinovým březnovým rozhodnutím. Reuters se svou monitorovací technikou zaznamenal, že k Sýrii mířila s nákladem vojenských aut také přepravní loď Alexandr Tkačenko. Na několik dní ale náhle vypadla z rádiového spojení a objevila se znovu, až když byla na zpáteční cestě do Ruska. "Jediné vysvětlení je, že v té době z nějakého důvodu vypnula své rádiové hlášení," píše agentura.
Témata: ruské angažmá v Sýrii, Ruská armáda, Vladimír Putin
Související
19. září 2020 21:42
27. srpna 2020 12:40
5. března 2020 10:42
2. března 2020 15:53
28. února 2020 13:14
26. února 2020 13:17