Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nákaza virem zika je pravděpodobně příčinou zakrnění mozku dětí

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Ženeva - Nákaza virem zika v těhotenství je nejpravděpodobnější příčinou vrozených mozkových abnormalit včetně zakrnění mozku, známého jako mikrocefalie.

Virus také nejspíš spouští vzácný Guillain-Barrého syndrom (GBS), který se projevuje obrnou svalstva. Uvedla to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO), která tak potvrdila svá dřívější podezření.

WHO již v březnu na základě rychlého vyhodnocení dostupných důkazů uvedla, že mezi vědci existuje velká shoda, že právě zika stojí za mikrocefalií, GBS a dalšími neurologickými poruchami. Nyní WHO došla ke stejnému závěru po měsících důkladnějšího zkoumání.

Krizový výbor WHO před pěti dny prodloužil kvůli zice celosvětový stav nouze. Důvodem je, že virus zasahuje další země a vědci jej prozatím zcela nepochopili.

Témata:  WHO virus Zika

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.