Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Arménská vláda padla. Prezident přijal demisi

Vlajka Arménie
Vlajka Arménie
Foto: Pixabay

Jerevan - Arménský prezident Serž Sargsjan přijal demisi vlády premiéra Hovika Abrahamjana, což hlavě státu otevřelo cestu k vytvoření kabinetu "národní jednoty".

Počátkem srpna prezident občanům slíbil radikální změny v politickém životě země, které by měly být reakcí na vlnu protivládních protestů. Ty vyvrcholily v polovině července, kdy velká skupina ozbrojenců obsadila policejní služebnu v Jerevanu a zabila při tom policistu.

Do funkce premiéra navrhla vládní Republikánská strana jerevanského exstarostu Karena Karapetjana (53), který nyní působí ve službách ruského plynárenského gigantu Gazprom.

"Všichni známe možnosti a pracovní styl Karena Karapetjana. Je skutečně schopen řídit vlnu změn a vést zemi k politickým a hospodářským svobodám," prohlásil na zasedání Sargsjan, který stojí v čele vládnoucí strany.

Nová vláda by měla rázněji řešit ekonomické problémy, do kterých se země dostala vlivem hospodářské krize ve spojeneckém Rusku. Sargsjan, který byl zvolen prezidentem v roce 2008, přivedl v roce 2014 zemi do celní unie s Ruskem a odmítl zvažované přidružení k Evropské unii. Mnoho Arménů ale soudí, že Moskva měla odměnit Jerevan větší podporou ve sporu s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach.

Jerevanská média upozorňují, že výměna na nejvyšším vládní postu je jen provizorní. Definitivní složení vládního týmu bude zřejmé až po parlamentních volbách příští rok a po prezidentských volbách v roce 2018.

Témata:  Arménie Serž Sargsjan

Související

Aktuálně se děje

6. ledna 2026 18:59

Do kauzy zatčení Vémoly se vložil Rytmus. A nebral si servítky

Kolem MMA zápasníka Karlose Vémoly je v posledních týdnech pořádně rušno, a to nikoliv kvůli sportovním výkonům. Od jeho předvánočního zatčení, které šokovalo celou českou scénu, se internet plní spekulacemi o jeho zapojení do organizovaného obchodu s drogami. Zatímco „Terminátor“ zůstává ve vazbě, kde se zotavuje po operaci čelisti, na sociálních sítích se rozhořela debata o věrnosti jeho přátel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

U.S. ARMY, ilustrační fotografie

Další troufalá operace Američanů. Zadrželi tanker s ruskou vlajkou

Americké ozbrojené síly v severním Atlantiku úspěšně završily dramatickou operaci a zmocnily se ropného tankeru Marinera, který se v uplynulých týdnech snažil uniknout námořní blokádě. Informaci dnes odpoledne oficiálně potvrdilo Evropské velitelství USA (EUCOM). Plavidlo, které se dříve jmenovalo Bella 1 a plulo pod vlajkou Guyany, bylo obsazeno speciálními jednotkami v mezinárodních vodách jižně od Islandu na základě zatykače vydaného americkým federálním soudem.