reklama

ICC vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina. Země, které podepsaly a ratifikovaly Římský statut, jsou povinny ho zatknout, protože byl obviněn z válečných zločinů spojených s deportací dětí z Ukrajiny, pokud vkročí na jejich území.

Minulý týden arménský parlament odhlasoval připojení k ICC ratifikací Římského statutu, který tribunál vytvořil.

Během summitu Společenství nezávislých států dne 13. října Putin uvedl, že spolupracuje s arménským premiérem a udržuje neustálý kontakt s ministerstvy zahraničí a ekonomickými sektory obou zemí.

Vláda Arménie hlasovala pro ratifikaci Římského statutu Mezinárodního trestního soudu s výsledkem 60:22. Toto rozhodnutí vstoupí v platnost 60 dní po ratifikaci. Přestože Moskva označila krok Jerevanu za nepřátelský a došlo k předvolání arménského velvyslance, arménští představitelé ujistili Rusko, že prezident Putin nebude zatčen při návštěvě země. Arménský vyslanec pro mezinárodní právní záležitosti, Yegishe Kirakosyan, uvedl, že obnovení procesu připojení k ICC bylo vyvoláno údajnými kroky Ázerbájdžánu proti Arménii, zejména po nedávném konfliktu v Náhorním Karabachu. Dříve bránily ústavní omezení tento proces, ale nyní je v souladu s ústavou.

ICC v Haagu vydal doživotní zatykač na Vladimira Putina a Mariu Lvovou-Belovou, dětskou ombudsmanku Ruské federace, za jejich údajnou roli v deportaci dětí z Ukrajiny. Více než 40 zemí na celém světě podpořilo tento krok a poskytlo 4,9 milionu dolarů na podporu Mezinárodního trestního soudu při vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině.