Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin stahuje ruská vojska z částí Arménie

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin souhlasil se stažením ruských vojsk a pohraničníků z určitých částí Arménie na žádost arménské vlády. Toto rozhodnutí oznámil prostřednictvím agentury Interfax, která se odvolává na mluvčího Dmitrije Peskova.

Rozhodnutí o stažení sil následuje po odchodu téměř 2000 ruských vojáků z oblasti Náhorního Karabachu a jeho okolí, které se stalo pod kontrolou Ázerbájdžánu v září loňského roku během rychlé vojenské ofenzivy.

Většina etnických Arménů z této oblasti uprchla. Ruské jednotky byly vyslány do Karabachu v roce 2020 s cílem zabránit dalšímu násilí, ale jejich odchod ukončil jejich nasazení v tomto strategickém regionu jižního Kavkazu.

Na žádost arménské strany byli ruské pohraniční jednotky požádány o opuštění svých pozic také na hlavním letišti v Jerevanu od 1. srpna.

Dle vyjádření Peskova se Putin a arménský premiér Nikol Pašinjan dohodli na další vlně odchodů ruských vojsk během středeční schůzky v Moskvě.

Podle agentury Reuters server Sputnik Armenia citoval vysoce postaveného arménského politika z vládnoucí strany, který uvedl, že Putin a Pašinjan se dohodli na stažení ruských jednotek a pohraničníků ze pěti arménských regionů.

Nicméně ruská pohraniční stráž zůstane na hranicích Arménie s Tureckem a Íránem na žádost Jerevanu, jak informovala agentura Interfax. 

Témata:  Arménie Vladimír Putin

Aktuálně se děje

26. srpna 2026 15:01

Simona Krainová oznámila zásadní životní krok: Opouští Česko

Modelka a podnikatelka Simona Krainová se rozhodla k zásadnímu životnímu kroku a spolu s rodinou opouští Českou republiku. Známá blondýnka se svým manželem Karlem Vágnerem a dvěma syny sbalila osobní věci a vydala se vstříc nové životní etapě v zahraničí. O tomto kroku mimo dosavadní komfortní zónu informovala své příznivce v obsáhlém vyjádření na sociálních sítích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy