Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin stahuje ruská vojska z částí Arménie

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin souhlasil se stažením ruských vojsk a pohraničníků z určitých částí Arménie na žádost arménské vlády. Toto rozhodnutí oznámil prostřednictvím agentury Interfax, která se odvolává na mluvčího Dmitrije Peskova.

Rozhodnutí o stažení sil následuje po odchodu téměř 2000 ruských vojáků z oblasti Náhorního Karabachu a jeho okolí, které se stalo pod kontrolou Ázerbájdžánu v září loňského roku během rychlé vojenské ofenzivy.

Většina etnických Arménů z této oblasti uprchla. Ruské jednotky byly vyslány do Karabachu v roce 2020 s cílem zabránit dalšímu násilí, ale jejich odchod ukončil jejich nasazení v tomto strategickém regionu jižního Kavkazu.

Na žádost arménské strany byli ruské pohraniční jednotky požádány o opuštění svých pozic také na hlavním letišti v Jerevanu od 1. srpna.

Dle vyjádření Peskova se Putin a arménský premiér Nikol Pašinjan dohodli na další vlně odchodů ruských vojsk během středeční schůzky v Moskvě.

Podle agentury Reuters server Sputnik Armenia citoval vysoce postaveného arménského politika z vládnoucí strany, který uvedl, že Putin a Pašinjan se dohodli na stažení ruských jednotek a pohraničníků ze pěti arménských regionů.

Nicméně ruská pohraniční stráž zůstane na hranicích Arménie s Tureckem a Íránem na žádost Jerevanu, jak informovala agentura Interfax. 

Témata:  Arménie Vladimír Putin

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy