Damašek/Ženeva - Ministři zahraničí Ruska a USA se v noci na dnešek dohodli na podmínkách příměří v Sýrii. Klid zbraní má začít platit v pondělí večer místního času a vydrží-li dohodnutý počet dní, začnou obě země připravovat koordinovaný postup proti skupinám, které jak Moskva, tak Washington považují za teroristické.
Syrská politická opozice dohodu považuje za cestu ke zmírnění utrpení civilistů, ozbrojené skupiny ale nevěří, že příměří potrvá. Podle nich přerušení bojů poslouží pouze syrské armádě k přeskupení sil. Západní země i Turecko dohodu uvítaly, syrská vláda zatím oficiálně na dohodu nereagovala.
Ministři Sergej Lavrov a John Kerry jednali v Ženevě v pátek 13 hodin. Výsledkem jejich rozhovorů je pět dokumentů o podmínkách příměří. I když nebyly zveřejněny, jsou k dispozici první informace. Rusko se má postarat o mírnění syrského letectva, které nyní intenzivně útočí na odpůrce Damašku i na teroristy. USA zase mají přimět tak zvanou umírněnou opozici, aby se jasně teritoriálně oddělila od Fronty dobytí Sýrie, což je bývalá fronta An-Nusra, napojená na teroristickou síť Al-Káidu. Jedině tak mohou oponenti Damašku, ochraňovaní Washingtonem, doufat v to, že v budoucnu nebudou zahrnuti do útoků na teroristy.
Analytici oslovení agenturou AFP ale upozornili, že pro povstalecké skupiny je Fronta dobytí Sýrie vzhledem ke své dobré organizaci a výzbroji cenným spojencem v boji proti syrské armádě. Oddělit se od ní bude proto pro povstalecké oddíly těžké. "V praxi by to znamenalo, že předají území režimu," řekl Charles Lister z Blízkovýchodního institutu.
Lavrov o výsledku dohody informoval syrskou vládu a přiznal, že na 100 procent nemůže zaručit úspěch příměří. Klid zbraní má platit podle Lavrova nejprve 48 hodin, pak má týt o stejnou dobu prodlouženo a následovat má sedmidenní prodloužení. Pak mají začít přípravy koordinovaných útoků Ruska a USA na teroristy, k čemuž je ale skeptický Pentagon.
Syrská ozbrojená opozice se domnívá, že nynější příměří nebude dodrženo stejně jako to, které bylo dohodnuté v únoru. Podle ní se syrská armáda jenom přeskupí a povolá další bojovníky z Íránu. Zástupci politické opozice jsou optimističtější. Basma Kudmáníová, tedy mluvčí opoziční vyjednávací komise (HNC), která se účastnila minulých kol mírových rozhovorů v Ženevě, řekla, že bude-li klid zbraní dodržen, pomůže ukončit utrpení civilistů. Podle Kudmáníové o dodržení příměří rozhodne Rusko, které má dostatek vlivu na to, aby přinutilo syrskou vládu příměří plnit.
K využití svého vlivu na Damašek vyzval v reakci také britský ministr zahraničí Boris Johnson. Šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová sdělila, že příměří velmi vítá a že všechny strany, jichž se dohoda týká, musejí zajistit plnění. Vyzvala také OSN, aby připravila návrh politického převzetí moci v Sýrii pro mírové rozhovory, které mají být podle Mogheriniové obnoveny.
Témata: Sýrie, Syrská krize
Související
26. října 2024 11:34
26. září 2024 20:17
3. září 2024 15:03
30. května 2024 17:03
19. dubna 2024 9:32
9. dubna 2024 13:35