Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Válka v Sýrii si vyžádala už 301 tisíc mrtvých

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Damašek - Občanská válka v Sýrii, která začala v roce 2011, si k dnešnímu dni vyžádala už přes 301 tisíc zdokumentovaných obětí. Realita ale bude patrně o poznání horší - mluví se až o 430.000 mrtvých.

Organizace SOHR bilanci počítá od března 2011. Z její dokumentace vyplývá, že mezi 301.781 oběťmi je více než 86.600 civilistů a mezi nimi bylo 15.000 dětí. Armáda a její spojenci přišli o 107.000 lidí. Oponenti režimu pak mají přes 52.000 obětí a zhruba stejný počet padlých je mezi radikály, z nichž mnozí byli cizinci. SOHR také konstatovala, že v jednom měsíci padlo i 9000 lidí.

Nevládní organizace Syrian Centre for Policy Research (SCPR) letos v únoru vydala odhad, podle nějž boje v Sýrii nepřešilo 400.000 Syřanů a dalších 70.000 zemřelo v důsledku nedostatku zdravotní péče nebo přístupu k čisté vodě.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn dnes ostře kritizoval syrského prezidenta Bašára Asada. Řekl, že ačkoli Sýrii řídí lékař, umožňuje útoky na nemocnice a používání plynu proti vlastnímu národu.

Témata:  Sýrie válka Bašár Asad

Související

Aktuálně se děje

4. prosince 2025 18:02

4. prosince 2025 16:46

4. prosince 2025 9:11

Jsou před ní náročné měsíce. Lucie Bílá a plán jejího přítele po vážné operaci

Lucie Bílá byla strachy bez sebe poté, co lékaři zničehonic odhalili vážný problém u jejího partnera. Radek Filipi se musel podrobit operaci mozku, po které nebude návrat do běžného života jednoduchý. Slova expertů to jen potvrzují. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Federica Mogherini

Mogheriniová rezignovala po obvinění z podvodu

Bývalá vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogherini rezignovala na svou funkci rektorky College of Europe. K tomuto kroku došlo poté, co byla jmenována podezřelou v rámci vyšetřování podvodu spojeného s údajným zvýhodňováním při udělování zakázky na diplomatické vzdělávání financované z fondů EU. Své rozhodnutí oznámila ve čtvrtek po zasedání výkonného výboru College.