Berlín – Představitelé německých společností byli pozváni na kobereček k Angele Merkelové, aby jí vysvětlili, proč z asi milionu uprchlíků, kteří do země přišli v loňském roce, přijali necelou stovku. Informuje o tom agentura Reuters.
Merkelová si svolala do Berlína zástupce největších firem, se kterými si chce promluvit o jejich „nečinnosti" v oblasti zaměstnávání uprchlíků a zároveň si chce vyměnit nápady týkající se toho, jak situaci zlepšit.
Průzkum agentury Reuters, který se zaměřil na asi 30 největších firem v zemi podle akciového indexu DAX, ukázal, že společnosti najaly jen 63 migrantů. Některé z celkem 26 dotazovaných firem, uvedly, že považovaly za diskriminační ptát se na to, zda jsou žadatelé o práci zároveň žadateli o azyl, takže nevěděly, zda zaměstnávají uprchlíky a kolik jich popřípadě je.
Z 63 zaměstnaných migrantů jich 50 najala společnost Deutsche Post DHL, pro kterou migranti třídí a doručují dopisy a balíky. „Vzhledem k tomu, že přibližně 80 procent žadatelů o azyl nepatří mezi vysoce kvalifikované a navíc někteří ještě nemají vysokou úroveň znalosti německého jazyka, v první řadě jim nabízíme práci, která nevyžaduje technické dovednosti nebo velkou interakci v němčině," uvedl mluvčí společnosti.
„Je jasné, že původní optimismus, že vlna migrantů by mohla podpořit hospodářský růst a že by mohla pomoci zmírnit nedostatek pracujících v Německu - kde se populace v produktivním věku zmenší podle propočtů o 6 milionů lidí v roce 2030 - se vypařuje," dodává k tomu Reuters. „Zaměstnávání uprchlíků není řešením pro nedostatek kvalifikovaných pracovníků," řekl generální ředitel průmyslové skupiny ThyssenKrupp Heinrich Hiesinger.
Většina velkých německých firem, zejména těch ve zpracovatelském průmyslu, raději najme lidi prostřednictvím strukturovaných učebních oborů, kde se mladí učí a připravují na práci po dobu až čtyř let. Ale nově příchozí osoby z Sýrii, Iráku, Afghánistánu a dalších zemí jsou k takovému výcviku špatně připraveni, říkají.
Je to prostě příliš brzy na to očekávat, že bude najat velký počet uprchlíků, tvrdí většina německých firem. „Naše zkušenost je taková, že to trvá minimálně 18 měsíců, aby dobře kvalifikovaný uprchlík prošel azylovým řízením a naučil se němčinu na odpovídající úrovni, aby se ucházel o zaměstnání," uvedl mluvčí společnosti Deutsche Telekom, která hodlá přijmout v tomto roce asi 75 uprchlíků.
Další velké firmy, zejména z finančního nebo leteckého sektoru, ale říkají, že je prakticky nemožné uprchlíky najmout. Poukazují na to, že aby mohli zaměstnance přijmout, musí projít podrobným prověřením, které zahrnuje i informace z jejich minulosti – a to se u migrantů prostě provést nedá.
Témata: uprchlíci, Německo, práce, Angela Merkelová
Související
22. srpna 2024 10:08
16. srpna 2024 14:03
14. srpna 2024 13:07
14. května 2024 16:37
13. května 2024 16:44
15. dubna 2024 15:01