Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Islamisté uspěli ve volbách. Dostanou se do jordánského parlamentu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Ammán - Z předběžných výsledků voleb v Jordánsku vyplývá, že se do parlamentu dostanou také islamisté. Jako součást široké Národní koalice pro reformu (NRC) obsadí nejméně 16 ze 130 poslaneckých křesel.

NRC zahrnující i křesťany a známé jordánské osobnosti vyhrála tři ze sedmi křesel v bohaté čtvrti jordánské metropole Ammánu, kde sídlí vládní úřady a podnikatelská elita. Strana nebude schopna zablokovat přijetí zákonů, nejspíš ale oživí dosud pasivní parlament, jenž umožňoval vládám omezovat občanské svobody.

Islamisté jsou v Jordánsku největším organizovaným politickým uskupením. V minulosti ale parlamentní volby bojkotovali, protože hlasovací systém zvýhodňoval řídce obydlené venkovské oblasti.

Volby podle Reuters představují určitý pokrok v demokratizačním procesu zahájeném králem Abdulláhem. Podle pozorovatelé EU ale mají města nepřiměřeně malé zastoupení, ačkoli v nich žije více než dvě třetiny obyvatel Jordánska. Mnozí z nich jsou palestinského původu, proto se vládnoucí jordánské kmeny brání posílení jejich politického vlivu.

Témata:  Jordánsko volby

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.