Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ekonom má návrh: Dejte migrantům vlastní stát

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Stockholm – Paul Romer, nový hlavní ekonom vlivné Světové banky představil cestu, jak by se Švédsko mohlo bez větších problémů a finančních nákladů vypořádat s velkým počtem migrantů. Země by podle něj mohla vytvořit stát ve státě.

Romer poskytl rozhovor švédskému listu Dagens Nyter. V něm naznačil, že by se Švédsko mohlo inspirovat Hongkongem. „Otázka uprchlíků je obrovský problém, ale jsou zde možná řešení. Švédsko, řídce obydlená země, by jim mohlo pronajmout plochu o velikosti Hongkongu," vysvětloval s tím, že toto řešení je velmi výhodné.

„Chtělo by to miliony lidí, kteří by se o sebe postarali, a nebude to nic stát... Je důležité, aby tato volná zóna byla považována za nezávislou, tedy s vlastními zákony a pravidly, a nikoli za součást Švédska. Ti, kteří by tam žili, by neměli být švédští občané, ale měli by žít své životy zcela odděleně od zbytku společnosti," vysvětloval možné řešení migrační krize v severské zemi ekonom.

Ekonom už navrhl podobnou zónu pro Spojené státy, půda v zálivu Guantánamo by podle něj byla vhodná k vytvoření autonomní kolonie pro uprchlíky a migranty.

Aby tato zóna fungovala, bylo by podle Romera nutné zavést přísné hraniční kontroly s ostatními oblastmi Švédska tak, aby se obyvatelé této oblasti nemohli dostat na druhou stranu hranice. Uvolnění omezujících pracovních zákonů, jako je minimálním zda a pracovní doba, by pak podle něj mohlo přispět k hospodářskému růstu v této zóně. Jeho slova cituje server Breitbart.

Základem pro tento návrh je právě situace v Hongkongu - nízká regulace někdejší britské královské kolonie z místa udělala jednu z nejbohatších oblastí světa. Jako další příklad z praxe pak uvádí ruskou exklávu Kaliningrad, malou oblast v severní Evropě, která je geograficky izolovaná od velké části národa, která je nejrychleji rostoucí a jednou z nejbohatších oblastí Ruska.

Jak ale poukazuje server Breitbart, situace Hongkongu, kam se stěhovali především čínští podnikatelské, je jiná. V Evropě, především v Německu, na počátku migrační krize panoval optimismus, který se týkal toho, že by nově příchozí mohli zaplnit prázdná místa na pracovním trhu. Jenže teď se ukazuje, že to rozhodně tak jednoduché nebude a že dostat migranty do práce je větší problém, než se čekalo.

Z celkového počtu více než jednoho milionu přistěhovalců, kteří přijeli v roce 2105, je většina z nich „nezaměstnatelná". Naprostá většina z nich nemá žádnou kvalifikace. Jen několik desítek z nich získalo zaměstnání u předních německých firem, a to navzdory značné podpoře vlády, které mluví o zapojení migrantů na pracovní trh jako o klíčovém bou v procesu integrace.

Témata:  Švédsko uprchlíci Světová banka (World Bank, zkratka WB)

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.