Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Peres inspiroval svět svou vrozenou lidskostí a slušností, shodují se politici z celého světa

Izrael
Izrael
Foto: Pixabay

Berlín/Paříž/Washington/Londýn – Soustrast kvůli úmrtí někdejšího izraelského prezidenta Šimona Perese vyjadřují politici celého světa. Nositel Nobelovy ceny za mír, získanou právě za první fázi mírového vyrovnání s Palestinci, zemřel dnes ve věku 93 let.

Prezidenti Německa a Francie Joachim Gauck a François Hollande vyzdvihli úsilí, které zesnulý izraelský exprezident Šimon Peres věnoval za dosažení míru s Palestinci. Podle německé hlavy stát Peres ovlivnil Izrael tak jako žádný jiný politik. „Sloužil své zemi v různých funkcích, s pevnými zásadami, pokud šlo o bezpečnost Izraele, a se silnou vůlí, když šlo o pokrok mírového procesu s Palestinci," uvedl.

„Navzdory zvěrstvům (nacistů) vůči jeho rodině při holokaustu, Šimon Peres nabídl Němcům ruku. Za tento postoj mu jsme velmi vděční," uvedl také německý prezident s tím, že jeho život ve službě míru a usmíření může být příkladem pro mladé lidi.

Podle Hollandea byl Peres jeden z „nejhorlivějších obránců míru" a za opravdového přítele Francie. „Šimon Peres od nynějška patří k historii, která mu byla společníkem v jeho dlouhém životě," uvedl také francouzský prezident.

Americký prezident Barack Obama vyzdvihl Perese, jako státníka, jehož úsilí o bezpečnost Izraele a o mír byly zakořeněny v jeho neotřesitelném morálním základě a nepolevujícím optimismu.

V prohlášení Bílého domu Obama také o Peresovi řekl, že hleděl do budoucnosti veden vizí lidské důstojnosti a pokroku, v nichž lidé dobré vůle mohou postupovat společně. S Peresem podle něj zhaslo jedno světlo, ale naděje, kterou přinesl, bude žít navěky.

Americký exprezident George Bush mladší ocenil, že Peres svůj život věnoval boji za univerzální svobodu a mír. „Šimon Peres inspiroval svět svou vrozenou lidskostí a slušností," dodal s tím, že izraelský exprezident přispěl k „vydláždění cesty k míru, po které budoucí generace půjdou jednoho dne bok po boku".

Podle Billa a Hillary Clintonových přišel Izrael o vůdce, který „od svého narození až konce svých dní bojoval za bezpečnost Izraele a za jeho rozkvět". Byl „géniem s velkým srdcem; využíval své dary k tomu, aby nastínil budoucnost tvořenou usmířením, nikoli konfliktem", dodali.

Bývalý britský premiér Tony Blair, uvedl, že Peresovo „odhodlání pro mír a jeho víra, že právě toto řešení je v zájmu země, kterou miloval, z něj udělaly vizionáře, jehož vize nebudou nikdy zapomenuty".

Podle šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové Peres „nikdy neztratil naději na mír a nepřestal pracovat na tom, aby se tato naděje stala skutečností". Bývalý americký prezident Bill Clinton a jeho manželka, demokratická kandidátka na hlavu státu Hillary Clintonová prohlásili, že "přišli o opravdového přítele, kterého si velmi vážili".

„I v těch nejtemnějších chvílích byly jeho vtip, ironie a umíněná snaha o dialog zdrojem inspirace pro mnoho lidí po celém světě, včetně mě," reagovala na úmrtí izraelského státníka Mogheriniová. „Prezident Peres věřil, že nejlepším způsobem, jak sloužit izraelskému státu a jak zajistit bezpečí izraelského lidu, je mír s Palestinci. Můžeme jen uctít jeho památku závazkem, že přispějeme k usmíření a naplníme jeho vizi dvoustátního řešení," dodala.

Témata:  Simon Peres Izrael

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.