Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Peres byl zločinec, tvrdí Hamas. Palestinský prezident jeho smrt označil za ztrátu

Palestina
Palestina
Foto: Pixabay

Gaza - Zatímco většina světa truchlí kvůli smrti někdejšího izraelského prezidenta Šimona Perese, palestinské radikální hnutí Hamas vyjádřilo nad jeho dnešním úmrtím radost. Exprezidenta skupina označila ta zločince.

Hamas je Spojenými státy a mnoha dalšími zeměmi považován za teroristickou organizaci. Hamas vznikl jako odnož Muslimského bratrstva a jedním z bodů jeho charty je zničení Izraele. V roce 2007 radikálové ovládli Pásmo Gazy.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, který podporuje vytvoření palestinského státu vedle Izraele označil Peresovu smrt za velkou ztrátu pro region. Zda se Abbás zúčastní exprezidentova pátečního pohřbu, není jasné.

Mluvčí Hamasu Samí abú Zuhrí agentuře AP řekl, že „Palestinci jsou šťastní, že zemřel zločinec, který způsobil prolévání jejich krve".

„Šimon Peres byl posledním zbývajícím izraelským představitelem, který stál u počátku okupace. Jeho smrt je ukončením jedné etapy v historii této okupace a začátkem nové fáze slabosti," dodal Zuhrí.

Témata:  Simon Peres HAMÁS Palestina

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.