Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nizozemí odmítlo kritiku za vyšetřování M17. Ruský velvyslanec musel na kobereček

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela systému BUK míří k letadlu.
Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela systému BUK míří k letadlu.
Foto: Dutch Safety Board

Haag - Ruský velvyslanec v Nizozemí musel vysvětlovat kritické poznámky Moskvy vůči závěrům mezinárodního vyšetřování zřícení letu MH17.

Ruská reakce podle nizozemského ministra zahraničí Berta Koenderse zpochybňuje nestrannost, profesionalitu a nezávislost vyšetřovatelů. "Ruskému velvyslanci bylo sděleno, že taková ničím nepodložená kritika je nepřijatelná," uvedlo v prohlášení nizozemské ministerstvo zahraničí.

Boeing 777 byl před dvěma lety nad Donbasem sestřelen z oblasti ovládané proruskými separatisty raketovým systémem Buk pocházejícím z Ruska, uvedl ve středu mezinárodní tým vyšetřovatelů. Kyjev reagoval prohlášením, že závěr expertů je důkazem o přímém podílu Ruska na incidentu.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale obratem jakýkoli podíl Ruska na sestřelení letu MH17 důrazně popřel. Odvolal se na nové radarové údaje, o kterých v úterý informovali ruští vojenští činitelé a které prý svědčí o tom, že raketa nebyla odpálena z území ovládaného povstalci. Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí bylo vyšetřování "zkreslené a politicky motivované" a nevzalo v potaz důkazy, které poskytlo Rusko.

Témata:  sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou Nizozemí Rusko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.