Vídeň – Rakouští odborníci na uprchlickou problematiku se sešli v Grazu, aby diskutovali o tom, jak postupovat v začleňování uprchlíků. Shodli se že je nutné poskytnout žadatelům o azyl zaměstnání a příležitosti pro integraci prostřednictvím obecně prospěšných prací.
V současné době mají žadatelé o azyl možnost věnovat se nějaké formě charitativní prací - například práci v parcích a na jiných zelených plochách, mohou spravovat sportovní zařízení a provádět úklidové práce.
Doris Kampusová (SPÖ) ze štýrské státní rady říká, že by tyto neziskové činnosti měly být rozšířeny také na sociální služby. Myslí si, že žadatelé o azyl by mohli vypomáhat v pečovatelských domech nebo brát starší lidí na procházky - ale zdůrazňuje, že samozřejmě nikdy nemohou nahradit odborníky a že to ani není cíl návrhu.
„To je opravdová integrační politika. Chtějí pomoci, chtějí se učit náš jazyk, a uvidí, jak tento systém funguje. Chtějí dát něco zpět rakouské společnosti, a to je dobrá věc," cituje její slova server The Local.
Žadatelé o azyl by za takovou charitativní práci dostali maximálně 110 eur měsíčně, což by v přepočtu vycházelo na příspěvek asi čtyři nebo pět eur za hodinu.
Odborníci také diskutovali o tom, jak je s uprchlíky zacházeno, když poprvé dorazí do Rakouska, a doporučili, aby každý uprchlík dostal detailní kartu s daty, která poskytne informace o jejich zdraví, jakékoliv traumatu, který utrpěli, a čemkoliv neobvyklém z jejich minulosti. Tímto způsobem je možné vyhnout se budoucím problémům, domnívají se.
Rakousko v minulém roce zaznamenalo rekordních 90.000 žádostí o azyl, což je jedno z nejvyšších čísel v přepočtu na obyvatele v Evropě.
Související
22. srpna 2024 10:08
16. srpna 2024 14:03
14. srpna 2024 13:07
14. května 2024 16:37
13. května 2024 16:44
15. dubna 2024 15:01