Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Kolumbii probíhá referendum o mírové dohodě s FARC

Vlajka Kolumbie
Vlajka Kolumbie
Foto: Pixabay

Bogota - V Kolumbii se dnes koná referendum o mírové dohody mezi vládou a povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC). Očekává se její schválení, nicméně odpůrců dokumentu není málo.

Dohodu, která má 297 stran, podepsaly obě strany na konci září a oficiálně tak ukončily 52 let trvající konflikt, který si vyžádal 260.000 obětí a sedm milionů uprchlíků.

Po schválení dohody rebelové v příštích šesti měsících odevzdají zbraně pozorovatelům OSN a utvoří politickou stranu. Části kolumbijské společnosti ale vadí, že vůdci povstalců si mohou prostřednictvím této smlouvy zajistit beztrestnost, i když měli podíl na zabíjení vojáků či civilistů.

Vláda proto neponechala nic náhodě a během uplynulého měsíce vedla intenzivní kampaň v médiích, ale i na koncertech či nejrůznějších shromážděních. Na pomoc si přizvala dokonce zpěváka Bona ze slavné skupiny U2 a bývalého člena Beatles Ringo Starra. A vůbec poprvé nechala vytisknout hlasovací lístky i v Braillově písmu.

K hlasování vyzval obyvatele i prezident Juan Manuel Santos. "Musíme tady v Kolumbii přijmout kulturu nenásilí," uvedl.

Témata:  Kolumbie FARC referendum

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.