Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za útoky Islámského státu v Evropě můžou nerozvážné činy Západu, píše analytik

Islámský stát
Islámský stát
Foto: Reprofoto YouTube

Damašek/Washington – Teroristická skupina Islámský stát na sebe opakovaně upozornila v souvislosti s teroristickými útoky v Evropě. Zároveň ale proti ní probíhají boje v Iráku a Sýrii, kde drží značné území. Nauman Sadiq, advokát, novinář a geopolitický analytik, ale varuje, že za problémy v regionu i na území Evropy stojí nerozvážné činy Západu.

Pakt s teroristy

Podle Sadiqa vznikl mezi západními mocnostmi a sunnitskými džihádisty jakýsi neformální pakt. „Francie pod prezidentem Nikolasem Sarkozym sehrála v roce 2011 klíčovou roli ve vyvolání povstání proti Kaddáfího režimu v Lybii. Jeho nástupce, Francois Hollande, podpořil odpor sunnitských ozbrojenců v Sýrii proti alavitsko-šiítskému režimu Bašára Asada," vysvětluje.

To se ale podle něj změnilo v roce 2014, kdy se Spojené státy namísto původní politiky změny režimu v Sýrii rozhodly otočit své nálety proti jedné ze skupin, která proti Asadovi bojovala – Islámskému státu. Islámský stát se totiž začal angažovat i mimo snahy o změnu režimu v Sýrii a „obsadil Mosul a Anbar v Iráku."

„Islámský stát také ohrožoval hlavní město dalšího pevného amerického spojence: Erbil Masouda Barzaniho v na ropu bohatém iráckém Kurdistánu. Začal také popravovat západní rukojmí."

Zrada a pomsta

Sadiq ale podotýká, že další sunnitské džihádistické skupiny, jako například Al Nusra, spojenec Al Kajdy, se i nadále soustředily na hlavní cíl svržení Bašára Asada a „tak i nadále získávaly západní zbraně včetně raket TOW."

„Po změně strategie Západu v Sýrii v roce 2014 (bombardování Islámského státu v Sýrii i Iráku) a ruské vojenské intervenci na straně syrského alavitsko-šiítského režimu v roce 2015 snahy sunnitských džihádistů obsadit další území v Sýrii značně zpomalily. Mnozí mají nyní pocit, že jejich západní ‚spojenci' zradili sunnitskou džihádistickou myšlenku a rodí se v nich proto zatrpklost a touha po pomstě."

Načasování teroristických útoků v Paříži a v Bruselu je podle Sadiwa klíčové. „Islámský stát obsadil Mosul v červnu 2014; Obamova administrace začala bombardovat Islámský stát v Sýrii a Iráku v srpnu 2014; a první případ terorismu Islámského státu na západní půdě se odehrál v kancelářích deníku Charlie Hebdo v lednu 2015; následovaly pařížské útoky v listopadu 2015 a bruselské v březnu 2016."

Podpora rebelů

Spojené státy navíc podle něj úmyslně přehlížely nyní odtajněnou zprávu americké zpravodajské agentury Defense Intelligence Agency, která varovala, že občanská válka v Sýrii povede ke vzniku radikálních islamistů.

„Západní mocnosti si tedy plně uvědomovaly následky svých činů v Sýrii, ale i tak pokračovaly ve financování, trénování, vyzbrojování a poskytování mezinárodní legitimity takzvané ‚syrské opozici', aby oslabily syrský režim a neutralizovaly hrozbu, kterou pro regionální bezpečí Izraele představoval jeho zmocněnec v Libanonu, Hizballáh," vysvětluje dále Sadiq.

Přidává také, že pokud by Spojené státy přestaly poskytovat finance, zbraně a trénink takzvaným „umírněným rebelům" a prohlásily je za teroristické organizace, boje by přinejmenším v hustě zabydlených oblastech během měsíců ustaly. Části ve střední Sýrii, které drží Islámský stát, ale podle něj budou v bojích pokračovat ještě roky.

Témata:  terorismus Islámský stát Syrská krize

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:53

Počasí: Hrozí ledovka a může být silná, varují meteorologové

Zimní počasí má sice v následujících hodinách opět ustoupit podzimu, ale ještě v noci a zítra může dělat potíže. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před ledovkou. Může jít o vrstvu až dvou milimetrů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy