Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Povstalci chtějí do 48 hodin vyhnat IS z Dábiku

Islámský stát (ISIS)
Islámský stát (ISIS)
Foto: Wikimedia Commons

Damašek - Syrští povstalci očekávají, že se do 48 hodin probijí do severosyrského města Dábik ovládaného radikály Islámského státu (IS). Z města Hamá je dnes hlášen teroristický útok.

Dábik leží asi 40 kilometrů severovýchodně od Halabu a zhruba deset kilometrů od hranice s Tureckem. Islamisté se jej zmocnili v roce 2014. Podle města se jmenuje také internetový propagandistický časopis IS.

Postup k Dábiku podle zástupce rebelů zpomalují miny, které radikálové v oblasti nakladli. Velitel dodal, že výbuchy nášlapných min a minometné útoky připravily v neděli v jedné vesnici nedaleko hranice s Tureckem o život 15 bojovníků z řad povstalců.

Ve městě Hamá, kontrolovaném vládou, se dnes odpálil sebevražedný atentátník. Na místě jsou mrtví a zranění, informovala podle agentury Reuters státní tisková agentura SANA. Syrská televize uvedla, že výbuchy byly dva.

Ve čtvrtém největším syrském městě jsou podle agentury AFP podobné události od začátku syrské války v roce 2011 velmi vzácné. Rebelové zahájili na konci srpna na severu Hamá ofenzivu. Oblast je pro syrský režim strategicky důležitá, protože se zde nacházejí města, ve kterých žijí alávité, k nichž patří i syrské vedení.

Témata:  Sýrie Islámský stát teroristické útoky v Sýrii

Související

Aktuálně se děje

1. července 2025 9:29

Češi a prezident? Zase padlo to jméno ze šoubyznysu. Dotyčný má ale jasno

Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy