Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

TI varuje: Korupce v Afghánistánu je obří, zpronevěří se osmina zahraniční pomoci

Afghanistán
Afghanistán
Foto: Pixabay

Brusel – V Bruselu probíhá dárcovská konference, na které by měli ve středu účastníci na podporu Afghánistánu přislíbit pomoc v objemu 12 miliard dolarů (290 miliard Kč). Ty by měly být vyplaceny v průběhu příštích čtyř let. Přesto prý existují problémy, které brání ve zlepšení situace v zemi.

Hlavní překážkou, která brání zlepšení situace v Afghánistánu, je i nadále korupce. V zemi se zpronevěří zhruba osmina zahraniční pomoci, varovala nevládní organizace Transparency International (TI).

Kábulu proto radí urychlit v této oblasti reformy. „Korupce přiživuje současnou válku a narušuje účinnost mezinárodní pomoci za miliardy dolarů," řekl podle agentury AFP zástupce TI Srirak Plipat.

Afghánská vláda, která je u moci od roku 2014, by se prý měla zaměřit na boj s korupcí, a to ve 22 konkrétních krocích, včetně například zavedení majetkových přiznání. Kabinetu se ale zatím podařilo splnit sotva dva, včetně zřízení protikorupční centrály, která se zatím zabývala jen 20 případy. Podle Ti se ji však denně stane několik stovek.

Témata:  Afghanistán Transparency International korupce

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.