Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Islandský premiér nerezignoval, funkci jen dočasně předal

Panama Papers
Panama Papers
Foto: Pixabay

Rejkjavík - Vládní Pokroková strana včera oznámila demisi islandského premiéra Sigmundura Davída Gunnlaugssona, ten ale dnes říká něco jiného. Prý nerezignoval, svou funkci jen dočasně předal místopředsedovi.

"Premiér nerezignoval a bude dál působit jako předseda Pokrokové strany," napsal úřad předsedy vlády v úterním večerním komuniké. Podle něj premiér pouze navrhl, že předá "na blíže neupřesněnou dobu" funkci místopředsedovi liberální Pokrokové strany Sigurdurovi Ingimu Jóhannssonovi.

Gunnlaugsson se stal terčem kritiky v souvislosti s kauzou Panama Papers. On a jeho manželka Anna Sigurlaug Pálsdóttirová koupili firmu v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech, kterou využívali k investicím milionů dolarů. Když se Gunnlaugsson stal v roce 2009 poslancem, svůj 50procentní podíl ve firmě zamlčel. O osm měsíců tento podíl prodal manželce za jeden dolar.

Premiérovo odstoupení žádalo v pondělí v centru Reykjavíku 10.000 lidí na jedné z největších politických demonstrací země. Petici za demisi Gunnlaugssona podepsala desetina z 330.000 obyvatel ostrova.

V pondělí rovněž opoziční strany oznámily záměr vyvolat hlasování o nedůvěře v parlamentu, které by se mohlo konat tento týden a mohlo by vést k předčasným volbám. V těch má podle průzkumů největší šanci na vítězství Pirátská strana.

Témata:  Island Panama Papers

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 16:53

Svět se svorně ptá na zásadní otázku: Kdo bude nový James Bond?

S každým dalším dnem roste napětí mezi fanoušky legendární filmové série o Jamesi Bondovi. Po odchodu Daniela Craiga z role slavného agenta 007 a nedávném oznámení, že Amazon získal kreativní kontrolu nad značkou, se otázka jeho nástupce stává jedním z nejdiskutovanějších témat filmového světa, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Friedrich Merz

Volby v Německu 2025 sleduje celá Evropa. Svět se za poslední týdny radikálně změnil

Němečtí voliči dnes vyrazili k volbám, ale svět, ve kterém se volební kampaň rozběhla před několika týdny, se od té doby zásadně změnil. Německo, třetí největší ekonomika světa a nejlidnatější země Evropské unie, se nachází na křižovatce, kdy se musí vypořádat s rozpadáním transatlantické aliance pod vedením Donalda Trumpa, novými hrozbami pro evropskou bezpečnost a s ekonomickým modelem, který se ocitá v krizi.