reklama

"Premiér nerezignoval a bude dál působit jako předseda Pokrokové strany," napsal úřad předsedy vlády v úterním večerním komuniké. Podle něj premiér pouze navrhl, že předá "na blíže neupřesněnou dobu" funkci místopředsedovi liberální Pokrokové strany Sigurdurovi Ingimu Jóhannssonovi.

Gunnlaugsson se stal terčem kritiky v souvislosti s kauzou Panama Papers. On a jeho manželka Anna Sigurlaug Pálsdóttirová koupili firmu v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech, kterou využívali k investicím milionů dolarů. Když se Gunnlaugsson stal v roce 2009 poslancem, svůj 50procentní podíl ve firmě zamlčel. O osm měsíců tento podíl prodal manželce za jeden dolar.

Premiérovo odstoupení žádalo v pondělí v centru Reykjavíku 10.000 lidí na jedné z největších politických demonstrací země. Petici za demisi Gunnlaugssona podepsala desetina z 330.000 obyvatel ostrova.

V pondělí rovněž opoziční strany oznámily záměr vyvolat hlasování o nedůvěře v parlamentu, které by se mohlo konat tento týden a mohlo by vést k předčasným volbám. V těch má podle průzkumů největší šanci na vítězství Pirátská strana.

reklama